Testy tylko dla wybranych?
Pani Monika (nazwisko znane redakcji) jest żoną górnika pracującego w KWK Chwałowice. Jak mówi, wykryto u niego koronawirusa.
– Moim zdaniem celowo. Ja jestem osobą, która ma cały czas z nim kontakt, tak samo jak dzieci. Sytuacja wygląda tak, że ani ja, ani dzieci nie są brane pod uwagę, jeśli chodzi o wykonaniu testu. Być może dlatego, że nie pracuje na kopalni. Już nie wiem co o tym myśleć. W każdym razie ze mną nikt się kontaktuje. Piszę e-maila i dzwonię bezskutecznie. W sanepidzie po prostu nie odbierają telefonu – wyjaśnia nam.
Zobacz także
Jej mąż pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymał telefon z sanepidu. Usłyszał, że jego żona i dzieci mają być na kwarantannie do czasu, aż nie otrzyma dwóch ujemnych wyników testów.
– Tylko ze testy wychodzą jako „nierozstrzygające”, więc tak naprawdę możemy być ta w zamknięciu nie wiadomo ile. Dla mnie to jest bulwersujące, że nikt nas nie chce przebadać, a tylko jest brany pod uwagę „górnik”. Tym bardziej fakt, że sanepid w ogóle sobie nie radzi z tym bałaganem. A testy są co najmniej wątpliwe – dodaje Monika.
W efekcie rodzina jest zamknięta w domu od dwóch tygodni.
– Nie możemy normalnie w społeczeństwie, ani egzystować jak normalni ludzie. Nie mamy żadnych objawów jakiejkolwiek choroby. Jestem tym wszystkim rozgoryczona i zła. To nie tak powinno to wyglądać, ewidentnie widać, że jest Państwo w Państwie – stwierdza gorzko.
Kwarantanna rodzi komplikacje
Nasza Czytelniczka zwraca uwagę na jeszcze jeden problem.
– Mamy problem, aby uzyskać L4 na czas kwarantanny. Należymy do przychodni na ul. Mikołowskiej i przez cały czas mamy problem, aby lekarz wystawił nam L4 do zakładów pracy. W przychodni chcą od nas zaświadczenie o wynik lub pismo oświadczając o przerywanej kwarantannie. Oboje nie posiadamy takich dokumentów. Ja nie mam w dalszym ciągu żadnych testów robionych, a mąż jedynie co ma to wynik z testu na e-mailu. Pani z przychodni karze osobiście dostarczyć takie oświadczenie co jest niemożliwe z tego powodu iż oboje jesteśmy pod dozorem policji, bo przecież jesteśmy na kwarantannie – wyjaśnia.
Kobieta dodaje, że jej pracodawca wymaga od niej, jak i od męża zaświadczenia L4, bo to będzie podstawą, by wypłacić nam wynagrodzenie za przebyta przymusową kwarantannę.
– Lecz przychodnia nie chce takich zaświadczeń wystawiać i broni się tym, że sanepid musi wystawić zaświadczenie. Sanepid wystawia pismo dopiero po zwolnieniu z kwarantanny. Jesteśmy oboje w czarnej dziurze i zostawieni sami sobie.. zero reakcji i empatii od kogokolwiek. Przeraża nas znieczulica i to jak to wszystko działa. Ludzie nie są świadomi, dopóki sami nie doświadczą tego cyrku – dodaje na koniec.
Sanepid odpowiada
Co to znaczy, że test jest „nierozstrzygający”? Czy w takim razie jak kolejne testy będą nierozstrzygające, powyżsi państwo będą musieli nadal przebywać na kwarantannie? Takie pytania wysłaliśmy do rybnickiego sanepidu z prośbą o zajęcie stanowiska. Otrzymaliśmy dzisiaj odpowiedź od Izabela Baklarz-Rozkosz z Sekcji Epidemiologii PSSE Rybnik:
Wynik nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48h.(www.pacjent.gov.pl)
Osoba zakażona pozostająca w warunkach domowych jest badana po 10-12 dniach (w przypadku dzieci 14 dni) od wystąpienia objawów lub uzyskania wyniku pozytywnego. Dalsze etapy mogą być realizowane dwoma sposobami:
1. osoba zakażona jest badana nie szybciej niż po 24h od pierwszego wyniku ujemnego, jego rodzina nadal oczekuje na badania i jest badana nie szybciej niż 7 dni po uzyskaniu pierwszego wyniku ujemnego u osoby zakażonej;
2. osoba zakażona jest badana nie szybciej niż po 7 dniach od pierwszego wyniku ujemnego, jego rodzina badana jest razem z nim, czyli nie szybciej niż po 7 dniach od uzyskania pierwszego wyniku ujemnego u osoby zakażonej.
Oświadczenie o przebytej kwarantannie należy składać do pracodawcy po zakończeniu kwarantanny. O terminie kwarantanny osoby informowane są podczas przeprowadzania wywiadu epidemiologicznego. Kwarantanna trwa do uzyskania wyniku negatywnego (lub 14 dni bez wymazu, jeżeli nie przebywa z osobą dodatnią). Kwarantanna może być nakładana wielokrotnie.
Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS