Departament Obrony USA ogłosił w piątek (7 sierpnia 2020 roku), że firma Elona Muska i United Launch Alliance (ULA) – wspólny projekt Boeinga i Lockheed Martin – w latach 2022 – 2026 będą pracowały nad satelitami szpiegowskimi. Służby planują wykorzystać je m.in. do zbierania danych wywiadowczych, GPS oraz łączności wojskowej.
Space X z nowym kontraktem od Pentagonu
O wielomiliardowy kontrakt rywalizowały również takie firmy jak Northrop Grumman i Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa. Przedsiębiorstwa przegrały jednak z ULA i SpaceX, których udziały w kontrakcie wynoszą odpowiednio 60 i 40 proc.
Nawiązanie współpracy wiąże się z realizacją programu “Faza 2” amerykańskich Sił Powietrznych w ramach National Security Space Launch (NSSL), którego celem jest zapewnienie armii USA infrastruktury umożliwiającej wysłanie satelitów w kosmos. Pentagon przyznał, że decyzja została podjęta na podstawie analizy budżetów oraz wiedzy technicznej ubiegających się o kontrakt.
– Ocenialiśmy każdą propozycję według opublikowanych kryteriów udzielenia zamówienia, uwzględniając przede wszystkim czynniki techniczne, następnie wyniki z przeszłości, ich zdolność do współpracy z małymi firmami, a na końcu całkowicie oszacowaliśmy cenę – powiedział Will Roper, zastępca sekretarza Sił Powietrznych USA.
Roper podkreślił też, że rakiety SpaceX, zwane Falcon 9 i Falcon Heavy, są bardziej opłacalne w porównaniu ze starszymi rakietami Lockheed Martin i Boeing. ULA opracowuje również nową rakietę zwaną Vulcan Centaur, która, jak się uważa, oferuje oszczędności podobne do tych, jakie dają rakiety SpaceX. Ponadto Pentagon próbuje uwolnić się od zależności od rosyjskich silników rakietowych RD-180 do wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS