Prawie 30 kobierców perskich, tureckich i kaukaskich można oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. W galerii znajdują się dzieła z kolekcji Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego.
Prezentowane prace w większości to dzieła ponad 200 letnie.
– Jednym z najstarszych obiektów prezentowanych na tej ekspozycji jest kobierzec pochodzący z końcówki XVIII wieku. Jest to kobierzec modlitewnik, na którym wyznawca islamu odprawiał swoje modły pięć raz dziennie. Innym z ciekawych obiektów jest kobierzec wykorzystywany jako derka na siodło końskie. Kobierce służyły także to ocieplania pomieszczeń, przesłaniania skrzyń, a czasami nawet jako obrusy – mówi Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie.
Dawne kobierce wykonywano najczęściej z bawełny, wełny i jedwabiu. W XVI i XVII wieku przez Polskę wiodły także szlaki handlowe sprzedawców tego typu dzieł. Polska ludność pośredniczyła także w sprzedaży kobierców, stąd popularne wówczas w Zachodniej Europie określenie „Polskie dywany”.
Wystawę kobierców w człuchowskim muzeum można oglądać do 6 września.
URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE
Nota prawna:
Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS