A A+ A++

Po raz pierwszy od kilu lat w sandomierskim kościele świętego Jakuba zabrzmiały trzy dzwony, które przeszły renowację. To „Piotr” – datowany na 1314 rok, „Jan” – zwany przeorskim z 1389 roku oraz dzwon Najświętszej Marii Panny – zwany „Flisackim” z 1756 roku.

Przeor dominikańskiej wspólnoty ojciec Marcin Lisak przypomina, że ostatni raz zabrzmiały one w 2014 roku, a zdjęte zostały dwa lata później.

– Wcześniej jednak przez wiele dziesiątków lat nie były używane. Teraz będą nam towarzyszyć podczas najważniejszych uroczystości – mówi duchowny.

16.08.2020 Sandomierz. Dzwony w kościele św. Jakuba po renowacji. Na zdjęciu: dzwon JanFot. Anna Głąb / Radio Kielce

– Po gruntownej konserwacji dzwony wróciły na swoje miejsce. Nie były bardzo zniszczone. Szczególnie dobrze zachowany był najstarszy dzwon „Piotr”. Na nim jest wyraźny napis „Zostałam odlana na chwałę świętego Piotra Apostoła w roku pańskim 1314”. Była potrzebna renowacja jednego ucha tego dzwonu w koronie. Wszystkie zostały wyczyszczone i nawoskowane. Znajdują się w odnowionej dzwonnicy, wiszą na wysokości 15 metrów nad ziemią. W środku umieszczony jest największy z nich „Jan”, po bokach „Piotr” i dzwon Najświętszej Maryi Panny. Aby rozruszać dzwony, wystarczy jedna osoba. Każdy z dzwonów może brzmieć samodzielnie. Dzwonnicy mają możliwość rozhuśtania dzwonów z trzech poziomów, czyli z parteru, z podestu na pierwszym piętrze i na najwyższym poziomie, znajdującym się zaledwie 3,5 metra pod sercem dzwonu – powiedział ojciec Marian Lisak.

16.08.2020 Sandomierz. Uroczysta reinauguracja odnowionych dzwonów w kościele św. Jakuba. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Piwnik – starosta sandomierski, Marcin Marzec – burmistrz Sandomierza, Marek Jońca – członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Tadeusz Huk – przewodniczący rady powiatu w Sandomierzu i ks. Marcin Chyl – proboszcz parafii prawosławnej w SandomierzuFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Próby ich brzmienia dokonali przed południem biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przeor Marcin Lisak, starosta sandomierski Marcin Piwnik i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. Właściwa reinauguracja odbyła się po uroczystej sumie, po której kolejno zaprezentowane zostało brzmienie dzwonów oraz możliwości ich wspólnego brzmienia.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy Sandomierza i turyści byli pod ogromnym wrażeniem dźwięku dzwonów.

– Mają głęboki głos, cieszę się, że mogłam je usłyszeć – mówiła turystka z Lublina, która w Sandomierzu odwiedziła przyjaciółkę. Młodzi ludzie z Rzeszowa z kolei podkreślali uroczystą oprawę reinauguracji dzwonów i wrażenie mocy, jakie płynie z ich bicia.

Dzwonnicę dominikańską będzie można zwiedzać w grupach 15-osobowych, najwcześniej po mszy o godzinie 14.00. Przygotowany został już audioprzewodnik po dzwonnicy z informacjami o tym zabytku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGniezno: Pożar lasu w Skorzęcinie
Następny artykułPrzywilej normatywności. Czy pracodawcy mają wiedzę o preferencjach seksualnych pracowników?