A A+ A++

Ciepłe drewno i zimny kamień zdominowały nasze wnętrza. Materiały te wyróżniają się ogromną trwałością, a przy tym dają niesamowity efekt wizualny. Ponadto o wiele lepiej czujemy się w otoczeniu drewna czy kamienia, gdyż są to materiały pochodzące prosto z natury. A sama natura jest dla człowieka bardzo relaksująca. Ciężko wytworzyć produkt, który dorównałby swoją trwałością tym dwóm. Jednak dla miłośników kamiennych wnętrz aktualnie dostępny jest produkt równie trwały i naturalny, który zdecydowanie ułatwi stworzenie wymarzonych aranżacji.

Produktem tym jest fornir kamienny. Fornir produkowany jest z łupku, czyli tego samego materiału, z którego powstają płytki kamienne. Część kamienia jest bardzo trudna w obróbce, a jego ciężar sprawia, że wykonane z niego elementy nie zawsze możemy zamontować. W przypadku kamiennego forniru jest inaczej. Jest to materiał cienki jak papier, a przy tym bardzo elastyczny i niezwykle lekki. Dzięki swojej postaci może zostać wykorzystany w wielu miejscach naszego domu oraz na zewnątrz. Zastosować możemy go w salonie, łazience, kuchni czy nawet jako elewację naszego domu. A jeśli chcemy, aby nasze meble zyskały więcej szyku i elegancji, je również możemy okleić kamieniem dekoracyjnym. Fornir kamienny na kominek również doda do wnętrza nieco wyrafinowania. Tapeta kamienna, jak często nazywany jest fornir kamienny, mimo cienkiej warstwy jest produktem bardzo trwałym i naturalnym, nie straszne mu uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne czy woda. Z powodzeniem możemy stworzyć w naszym domu prysznic, niczym wykuty w skale. Aby móc cieszyć się pięknem kamienia latami, należy pamiętać jednak o impregnacji. Kamienny fornir występuje w postaci płytek o różnej wielkości, które możemy zwinąć w rulon i przenosić, gdzie chcemy. A dzięki swoim właściwościom możemy go dociąć i dopasować według własnego uznania. Cechy te, w porównaniu do kamienia, znacznie ułatwią montaż. Jednak musimy pamiętać o nagrzaniu forniru przed użyciem. Jeśli spojrzymy na lewą stronę produktu, ujrzymy bezbarwną powłokę, którą jest laminat. To dzięki niemu fornir kamienny możemy zwinąć w rulon. Jednak bez podgrzania nie wykazuje on cech elastycznych, co może prowadzić do pęknięcia.

Tapeta kamienna – zalety zastosowania, cena

Rewolucyjny materiał dekoracyjny, jakim jest fornir kamienny, ma ogrom zalet. Przede wszystkim produkt ten cechuje niesamowita wytrzymałość oraz odporność na wilgoć. Kolejną zaletą będzie funkcjonalność: nie ogranicza nas ciężar czy jeden wymiar, tapetę kamienną możemy użyć, gdzie chcemy, oprócz podłóg, ponieważ na nie jest zbyt cienka. Dzięki temu materiałowi zyskamy niesamowicie efektowne wnętrze, przy czym unikniemy licznych trudności wiążących się z obróbką kamienia. Ogromna trwałość i sprężystość materiału sprawiają, że jest on odporny na kruszenie się, co znacznie wpływa na koszty remontowe i czas. Produkcja z tego samego materiału (łupku) co płytki podłogowe sprawia, że bez problemu dobierzemy do nich kamień dekoracyjny.

Przechodząc do cen, warto podkreślić, że mamy tu niesamowitą jakość przy dobrej cenie. Cena tego materiału zaczyna się już od 119 zł za m2

Kamień dekoracyjny – jak wykorzystać fornir kamienny?

Montaż forniru kamiennego

Montaż kamiennego forniru nie będzie raczej problematycznym zadaniem. Jak już wiemy, fornir zaprojektowany jest przez samą naturę, a więc każda z płyt jest niepowtarzalna. Z tego powodu przed przystąpieniem do montażu, warto przymierzyć fornir do wybranej powierzchni i rozplanować, jaki chcemy otrzymać efekt końcowy. Gdy coś nam nie będzie pasować, materiał możemy przyciąć, na przykład za pomocą noża. W między czasie należy pamiętać o ogrzaniu forniru.

Montaż zaczynamy od dokładnego odtłuszczenia i oczyszczenia ściany czy innej wybranej powierzchni. Jest to bardzo ważna czynność, której nie możemy pominąć. Następnie przechodzimy do zagruntowania. W dalszej kolejności możemy zabezpieczyć krawędzie taśmą papierową przed klejem, który może wyciec. Do klejenia koniecznie należy użyć specjalnego kleju składnikowego w kartuszu. Jest to bardzo mocny klej, dzięki któremu unikniemy odpadnięcia płyty od ściany. Klej nakładamy na całą powierzchnię płyty i mocno dociskamy ją za pomocą czystego wałka, aby mieć pewność, że wszystko dobrze przylega. Na tym etapie możemy zakończyć montaż, gdyż fugowanie nie jest konieczne. Należy jednak pamiętać, aby zachować odpowiednią przestrzeń między płytami, około 0,5 mm.

Dodatkowo jeśli kładłeś fornir w domu, pamiętaj o impregnacji co 5–7 lat. Jeśli kładłeś go na zewnątrz, impregnuj go co 2–3 lata.

Kamień dekoracyjny – jak wykorzystać fornir kamienny?

Transparentny fornir kamienny – stylowe podświetlenie wnętrz

Ciekawym rodzajem tego sensacyjnego produktu jest transparentny fornir kamienny. Charakteryzuje się on tym, że przepuszcza światło. Możemy wykorzystać taką formę jako ozdobę w kuchni, salonie czy łazience. Dzięki fornirowi ten sam mebel może zyskać dwa oblicza, a zimny modernistyczny element może dzięki ciepłemu światłu stworzyć piękną dekorację w naszym domu. Jeśli chcemy, możemy oświetlić całą ścianę, co również da wyjątkowy efekt.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia https://skalite-kamien.pl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZalew Witoszówka bez wody z powodu zagrożenia dla mieszkańców? Wody Polskie wyjaśniają
Następny artykułBilet do wesołego miasteczka w zamian za zakupy. Nowa promocja Galerii Libero