A A+ A++

Kanadyjczycy powinni się „głęboko wstydzić” pierwszego corocznego raportu ich rządu na temat eutanazji, w którym ujawniono, że w 2019 roku 771 chorych Kanadyjczyków poprosiło o śmiertelny zastrzyk z powodu samotności, mówi znany amerykański przeciwnik eutanazji. „Mówi się nam, że eutanazja to „współczucie”. Ale jakie to współczucie, kiedy w zeszłym roku w Kanadzie setki chorych “zostało uśpionych” z powodu samotności?” – pyta Wesley J. Smith w „National Review”.

Wydany w lipcu przez liberalną minister zdrowia Patty Hajdu, federalny raport dokumentuje, że w 2019 r. 5631 Kanadyjczyków zmarło w wyniku śmiertelnego zastrzyku – zaaplikowanego w ramach pomocy medycznej w umieraniu (MAiD).

Stanowiło to dwa procent wszystkich zgonów w Kanadzie w tym roku i 26,1-procentowy wzrost w stosunku do 2018 r. w liczbie “medycznie wspomaganych samobójstw”.

Dane te zostały zaczerpnięte z federalnego systemu monitorowania eutanazji, który Liberałowie uruchomili 1 listopada 2018 r. Wcześniej prowincje i terytoria dobrowolnie przedkładały liczby przypadków eutanazji, którą Kanada zalegalizowała w czerwcu 2016 r.

Smith, starszy pracownik w Discovery Institute’s Center on Human Exceptionalism, napisał przejmujące podsumowanie ustaleń raportu stwierdzając, że śmiertelnie chorzy Kanadyjczycy domagali się eutanazji z następujących powodów:

– 82,1% w związku z „utratą zdolności do przyjemnych zajęć”;

– 78,1% w związku z „utratą zdolności do wykonywania codziennych czynności”;

– 53,9 procent w związku z „niewystarczającą kontrolą bólu (lub zaniepokojenie nim)”;

– 53,3 procent w związku z „utratą godności”;

– 34 procent w związku z byciem postrzeganym jako ciężar dla rodziny, przyjaciół i opiekunów;

– 13,7 procent w związku z „izolacją i samotnością”;

– 4,7 procent ze względu na niepokój, lęk, strach lub cierpienie egzystencjalne.

Odsetek osób, które jako powód prośby o eutanazję podały „niewystarczającą kontrolę bólu lub niepokój”, jest „skandalicznie wysoki” – zauważył Smith. „Eksperci od leczenia paliatywnego i hospicyjnego wiedzą, że najpoważniejszy ból w chorobach terminalnych można skutecznie złagodzić” – dodał. „Te statystyki są skandaliczne i powinny głęboko zawstydzić Kanadyjczyków”.

Raport federalny nie podejmuje również „próby wykrycia możliwego nadużycia prawa”, wskazał Alex Schadenberg, dyrektor wykonawczy Koalicji ds. Zapobiegania Eutanazji.

Zgodnie z Ustawą C-14, lekarz, który podaje śmiertelny zastrzyk, jednocześnie również zgłasza zgon. „I zawsze zadaję to pytanie i jest to absolutnie zasadne pytanie: czy ludzie będą sami zgłaszać nadużycia? Czy napiszą w raporcie, że taki a taki był nieprzytomny, kiedy przyszedłem to zrobić? Że byli niezdolni do podjęcia decyzji, kiedy przyszedłem to zrobić? Czy powiedzą, że choć sama ta osoba nie była pewna, to jednak jej współmałżonek uważał, że ​​to dobry pomysł?” – pytał retorycznie Schadenberg. „Takie rzeczy nie pojawią się w raporcie”.

Odniósł się do zgłoszonego przez CTV przypadku 61-letniego Allana Nicholsa, fizycznie zdrowego woźnego BC, który cierpiał na przewlekłą depresję i został zabity zastrzykiem w szpitalu Chilliwack General Hospital w czerwcu 2019 roku, pomimo próśb jego rodziny, by tego nie robić. Rodzina zwróciła się następnie do RCMP o zbadanie sprawy, ponieważ Nichols nie miał śmiertelnej choroby. Bill C-14 stanowi, że osoby w wieku 18 lat i starsze, które są w stanie wyrazić zgodę i złożyć dobrowolną prośbę, kwalifikują się do śmiertelnego zastrzyku, jeśli zdiagnozowano u nich „ciężki i nieodwracalny stan zdrowia”.

Obecnie prawo definiuje to jako poważną i nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność, gdy naturalna śmierć jest „racjonalnie przewidywalna”. Jednak sędzia Sądu Najwyższego Quebecu, Christine Baudouin, odrzuciła kryterium „śmierci naturalnej” jako niekonstytucyjne w swojej decyzji w sprawie Truchon przeciwko Kanadzie z września 2019 r . i dała rządom federalnym i Quebecu sześć miesięcy na zmianę ich ustawodawstwa. W odpowiedzi, w lutym Trudeau Liberałowie przedstawili Bill C-7, który, jak ostrzegali krytycy, uczyni Kanadę krajem o najłatwiejszym dostępie do eutanazji na świecie.

Schadenberg uważa, że liczba chorych Kanadyjczyków, którzy domagają się eutanazji z powodu samotności i izolacji, wzrośnie w tym roku z powodu zamknięć i innych obostrzeń.

Ontario zgłosiło 1127 zgonów spowodowanych eutanazją w ciągu sześciu miesięcy 2020 r., co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z 774 zgłoszonymi zgonami w tym samym okresie w 2019 r. „Gdyby ten sam odsetek ludności został zabity przez lekarzy w USA, dałoby to łącznie ponad 50 000 zabójstw medycznych rocznie” – zauważył Smith.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Lifesite News
Źródło: Goniec.net

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDepozyty z muzeów bardziej pożądane przez kolekcjonerów
Następny artykułNa ratunek Starówce. Ten atak zamienił się w koszmar powstańców