Jedząc niemyte jagody, maliny, poziomki i jeżyny możesz zarazić się bąblowicą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Często zdarza się, że bąblowica jest mylona z nowotworem.
Do zarażenia można doprowadzić w wyniku zjedzenia jaj bąblowca, wystarczy spożyć niemyte owoce leśne. Człowiek może także zarazić się bąblowicą poprzez głaskanie zarażonego psa lub kota, zazwyczaj podczas zabawy z nim. Często zarażają się małe dzieci w wyniku wkładania brudnych rąk do buzi. Nosicielami tasiemca mogą też być wilki lub lisy. Grzyby przed zjedzeniem także powinny być sparzone wrzątkiem.
Bąblowiec to bardzo groźny pasożyt. Jego larwy po dostaniu się do organizmu najczęściej wybierają: wątrobę ( ponad 90% przyp.), płuca oraz mózg. Wokół larw tworzy się torbiel, która się powiększa i uciska na narządy, czasami mylona jest przez lekarzy ze zmianą nowotworową.
Szczególnie latem dochodzi do największej liczby zachorowań. Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów i mogą dostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, ale również mogą występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na bąblowice. W roku 2011 zaobserwowano ok 20 przypadków zachorowań, a w 2017 prawie 80. Liczba stwierdzanych przypadków tej choroby jest prawdopodobnie zaniżona, z uwagi na trudną wykrywalność choroby – przewlekły rozwój sięgający 5-10 lat, brak objawów w pierwszej kilkuletniej fazie rozwoju, a z drugiej strony powszechne skażenie środowiska jajami tasiemców, wydalanych wraz z kałem przez zakażone lisy. Wyniki ostatnich badań dowodzą, że 1 na 3 lisy jest zakażony ww. pasożytami.
Jak przeciwdziałać i zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę?
W zakresie zapobiegania zachorowaniu na bąblowicę najistotniejsze jest upowszechnianie wiedzy nt. zasad higieny podczas i po pracy/relaksie w polu/ogrodzie/lesie, ochrona posesji przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, a także prowadzenie regularnych zabiegów odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce. W przypadku wykrycia zachorowania na bąblowice, pacjent podlega chirurgicznemu usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków.
Źródło: www.gis.gov.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS