Świat wokół nas nieustannie się zmienia, co chwila zaskakuje, wymusza ewolucję naszych przyzwyczajeń i stylu życia. Urządzenia i technologie, które jeszcze niedawno były postrzegane jako nowoczesne, dziś wychodzą już z użytku. Przestają być przydatne, bo zastępują je nowe, szybsze, bardziej uniwersalne lub przeciwnie – te dające możliwość personalizacji i dopasowania do własnych potrzeb.
Podobnie jest z przestrzenią, w której mieszkamy na co dzień. W naturalny sposób przestaje nam wystarczać to, co do niedawna było funkcjonalnym standardem – zaczyna uwierać, nie przystawać do potrzeb tu i teraz. Oczywiście zmiany w stylu życia nie są tak szybkie jak w dziedzinie nowych technologii, ale są nieuniknione, bo nasze potrzeby ewoluują. Czasem zmieniają się z dnia na dzień, na przykład gdy powiększa się nam rodzina lub nieoczekiwanie musimy zostać w domu na kilka długich tygodni.
Przestrzeń prywatna
Nawet niewielkie mieszkania projektuje się tak, żeby oddzielić przestrzeń przeznaczoną jedynie dla mieszkańców od tej gościnnej. To rozwiązanie, które nie wymaga szczególnej obrony i argumentacji. Dzięki niemu nikt z gości nie zajrzy przez przypadek do szafy z bielizną, nie będzie ruszał naszych ukochanych bibelotów, a gdy wpadnie do nas z zaskoczenia, nie będziemy się musieli wstydzić chwilowego bałaganu. W oddzielonej prywatnej przestrzeni mogą spokojnie spać dzieci, kiedy wizyta się przedłuży.
To sposób kreowania przestrzeni zakorzeniony w tradycji, można go było zaobserwować już w szlacheckich dworkach, w których duża sień w centralnej części budynku oddzielała część dzienną od wypoczynkowej. Podobne korzyści daje posiadanie łazienki przy sypialni. Niezależnie, czy jest się singlem, czy członkiem dużej rodziny, taka łazienka to intymna przestrzeń domu zarezerwowana na wyłączność.
Mieć czy nie mieć osobistą łazienkę przy sypialni
Żeby idea łazienki przy sypialni miała sens, musimy mieć w domu co najmniej jeszcze jedną łazienkę dostępną dla gości i innych domowników. Wtedy łazienka, do której można wejść jedynie z sypialni, będzie naprawdę intymną strefą w prywatnej części domu. Blisko pod ręką wieczorem i tylko naszą o poranku, kiedy wszyscy naraz szykują się do pracy i szkoły. Łazienka przy sypialni to najkrótsza z możliwych droga z łóżka do łazienki i z łazienki do łóżka.
Jeśli lubimy, możemy korzystać z niej we dwoje – brać kąpiel, robić makijaż, myć zęby albo uciąć sobie wieczorną pogawędkę, gdy jedno z nas wyleguje się w wannie. Korzystając z takiej łazienki w nocy, nie będziemy przeszkadzać innym domownikom. Możemy delektować się kąpielą w samotności, gdy dzieci śpią. Rano, w pośpiechu wspólnego szykowania się do pracy i szkoły, taka łazienka to azyl, w którym można chociaż przez pięć minut zadbać o siebie, bez dobijających się do drzwi pozostałych domowników.
Może nieco mniej oczywistym argumentem za posiadaniem łazienki przy sypialni jest to, że wybierając takie rozwiązanie, często można ograniczyć powierzchnię korytarzy przeznaczoną w domu wyłącznie na komunikację.
Razem czy osobno
Duże pokoje kąpielowe planuje się raczej jako ogólnodostępne dla wszystkich domowników. Łazienka przy sypialni nie musi być duża, żeby spełniała swoje funkcje: mieści się w niej prysznic, WC i jedna lub nawet dwie umywalki. Jeśli potrzebujemy wieczorem zrelaksować się w samotności pod prysznicem lub w wannie, mała łazienka z wejściem z sypialni będzie idealnym rozwiązaniem. Dla miłośników dużych przestrzeni lepszym rozwiązaniem może się okazać połączenie jej z sypialnią w jedno dwufunkcyjne pomieszczenie.
Wolnostojąca wanna lub elegancki prysznic będą się wspaniale prezentować w nieco większym od łazienki pomieszczeniu z oknem, jakim jest sypialnia. W takim przypadku warto jednak mimo wszystko oddzielić przestrzeń na toaletę, która nie należy do reprezentacyjnych, a korzystnie z niej jest krępujące.
Złotym środkiem może się okazać oddzielenie strefy z łóżkiem od tej z wanną lub prysznicem szklaną ścianką, która wyodrębni pomieszczenia, ale wizualnie pozostaną one jedną całością. Wzdłuż przeszklenia można powiesić elegancką zasłonę lub żaluzję, która będzie łączyć lub dzielić zależnie od naszego nastroju i chwilowej potrzeby. Podobny efekt uzyskamy, oddzielając strefę kąpielową ażurową ścianką, również określi ona granice stref, ale nie podzieli w pełni pomieszczenia.
Kolejnym pomysłem na częściowy podział jest osłonięcie strefy kąpielowej ścianką działową, tak żeby pozostało szerokie przejście bez drzwi. Zależnie od wielkości i proporcji sypialni łazienkę można urządzić na przykład za ścianką, która będzie jednocześnie wezgłowiem łóżka, lub za szafą. Ścianka działowa lub szafa to również dobry pomysł na ukrycie toalety.
Konieczna wentylacja
Trzeba pamiętać, że w sypialni zintegrowanej z łazienką musi być odpowiednio zaplanowana wentylacja. Zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną wentylację projektuje się tak, że w sypialniach znajduje się wlot powietrza, a odprowadzenie w łazience, garderobie lub kuchni. Nie ma to znaczenia, czy mamy w domu wentylację grawitacyjną (naturalną), czy mechaniczną. Jeśli chcemy mieć łazienkę w sypialni, musi w niej być zarówno wlot, jak i wylot powietrza z kratą wentylacyjną lub anemostatem.
Spójna całość
Decydując się na łazienkę przy sypialni, warto zwrócić szczególną uwagę na to, by komponowały się one stylistycznie i kolorystycznie. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko musi być monochromatyczne, kontrast jest również elementem przemyślanej kompozycji. W sypialni urządzonej w nieco ciemniejszych odcieniach kolorów biała łazienka z ciemniejszą ścianą prysznica lub nawet tylko ręcznikami i elementami drobnego wyposażenia to rozwiązanie, które się sprawdzi.
Materiały i wyposażenie
Łazienka w sypialni to szczególne rozwiązanie, wymagające staranności w doborze materiałów i wyposażenia. Usytuowana na widoku wanna powinna się pięknie prezentować, dlatego warto wybrać model wolnostojący, którego nie trzeba obudowywać i wykańczać płytkami. Efektownym dopełnieniem takiej wanny będzie bateria stojąca. Trzeba jednak pamiętać, że wanny i baterie wolnostojące wymagają poprowadzenia instalacji w podłodze: doprowadzenia wody i odpływu. Nie mogą się one zatem znajdować zbyt daleko od pionu instalacji wod.-kan., ponieważ może się wtedy nie udać uzyskać odpowiedniego spadku i zmieścić instalacji w warstwach podłogowych. Z podobną sytuacją spotkamy się, jeśli zaplanujemy w sypialni prysznic z odpływem w podłodze. Wtedy musimy w warstwach podłogi zmieścić odpływ wraz z syfonem, a potem zapewnić co najmniej 2,5-procentowy spadek w kierunku podłączenia do pionu. W takim przypadku warto również pamiętać o wykonaniu hydroizolacji podpłytkowej z płynnej folii lub dwuskładnikowej zaprawy, wzmocnionej w newralgicznych miejscach pasami specjalnej taśmy, która zatapia się w warstwie izolacyjnej. Podpłytkowa powłoka izolacyjna jest elastyczna i ma zazwyczaj grubość 1,5-2 mm.
Urządzając łazienkę w sypialni, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jakość oraz właściwości techniczne zastosowanych materiałów. W takim pomieszczeniu łatwiej o zachlapanie podłogi, nawet jeśli nie bezpośrednio wodą, która wyleje się z wanny, to wychodząc ze strefy kąpielowej, naniesiemy ją mokrymi stopami do strefy sypialnej. Przecież chodzi o to, żeby nieskrępowanie korzystać z ich bliskości. Dlatego podłoga w takiej sypialni powinna być bardziej odporna na wilgoć. Nie każde deski podłogowe czy parkiet są odpowiednie dla pomieszczeń narażonych na wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Powinno się sięgnąć po takie gatunki drewna, które są twarde i wyjątkowo odporne, np. drewno egzotyczne, takie jak doussie, lapacho, merbau czy teak – nie bez powodu wykorzystywane od wieków do budowy statków. Z rodzimych gatunków dobrym wyborem będzie podłoga z dębu, jesionu lub klonu. Jeśli zdecydujemy się na wykończone już deski, warto wybrać takie, które w opisie mają informację, że można stosować je w łazienkach. Parkiet trzeba wykończyć mocniejszym lakierem poliuretanowym, uretanowym lub uretanowo-alkidowym albo olejem do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, który zapewni mu odpowiednią odporność na wilgoć.
Z garderobą w tercecie
Sypialnia uzupełniona nie tylko o łazienkę, ale również garderobę gwarantuje pełną prywatność wszystkich funkcji związanych z wypoczynkiem: spokojny sen, poranną i wieczorną toaletę bez oczekiwania w kolejce do rodzinnej łazienki, wybór stroju bez konieczności biegania po domu w piżamie. To wygodne i funkcjonalne rozwiązanie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS