A A+ A++

Nasze ogrody stanowią wizytówkę naszego domu. Piękne barwy kwiatów i wypielęgnowane rabaty to z pewnością marzenie niejednej kobiety. Niektóre z nas wolą nowocześnie urządzone ogródki, a inne natomiast decydują się na klasyczne rozwiązanie i wykorzystują typowo polskie rośliny, które spotkać możemy nawet w lesie czy na łące. Obecnie bardzo popularne stało się zakładanie w pobliżu naszych mieszkań tak zwanych łąk kwietnych. Co to takiego i jakie jest ich główne zadanie?

Łąki kwietne w ogrodach

Łąki kwietne stały się alternatywą dla nudnych trawników. Jest to jednocześnie sposób, dzięki któremu można uniknąć częstego koszenia trawy w naszym ogrodzie. Te mieszanki wielu kwiatów nie wymagają regularnego koszenia ani nawożenia. Ich pielęgnacja jest niezwykle łatwa, gdyż jedyne co musimy zrobić to zakupić nasiona, a następnie czekać, aż kwiaty wykiełkują. To rozwiązanie oszczędza nie tylko nasze pieniądze i czas, ale również stwarza odpowiednie miejsce dla bytowania pożytecznych owadów.

Łąki kwietne w ogrodzie są niezwykle łatwe w założeniu. Obecnie wiele sklepów ogrodniczych oferuje gotowe mieszanki roślin, które należy tylko wysiać. Bierzmy pod uwagę, że obszar przeznaczony na łąkę powinien być dość duży, gdyż tego typu kwiaty mogą bardzo szybko się rozrosnąć.

W gotowych mieszankach kwiatów najczęściej możemy znaleźć rośliny takie jak: koniczyna, mak polny, łubin czy chaber. Wszystko zależy głównie od mieszanki, jaką planujemy zakupić. Podczas zakładania łąki kwietnej warto pamiętać o tym, aby gleba była przez cały czas wilgotna. Nie należy dopuścić do jej przesychania, gdyż w takim wypadku kiełkowanie roślin może być opóźnione. Oczywiście ważne jest również zadbanie o właściwie duże nasłonecznienie naszej przyszłej łąki. Pierwsze koszenie łąki zaleca się wykonać pd koniec czerwca, kiedy większa część kwiatów przekwitnie. Spowoduje to, że przez okres letni będą mogły znowu zakwitnąć i cieszyć kolorami.

Pożyteczne owady – łąka kwietna

Łąka kwietna stanowi również wspaniałe środowisko dla bytowania pożytecznych owadów. Nie tylko korzystają z niej pszczoły, które zbierając nektar zanoszą go do ula, a następnie produkują pyszny miód. Schronienie i pożywienie znajdą tam również dzikie zapylacze roślin, takie jak trzmiele czy motyle. Pamiętajmy, że wzmożone opryski chemiczne i brak miejsc, w których występują niepryskane kwiaty jest głównym powodem wymierania dzikich zapylaczy czy motyli. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale owady te są bardzo pomocne w rolnictwie. Ich rola jest niezwykle istotna, gdyż te pożyteczne stworzenia, zapylając rośliny, zwiększają tym samym plony, co wpływa na duże zbiory produkowanych roślin.

Intensywnie kwitnące mieszanki kwiatów skutecznie przyciągną owady, które będą mogły bezpiecznie korzystać z ich nektaru. Zakładanie tego typu łąk stało się ostatnimi czasy niezwykle popularne. Być może większość osób kieruje się chęcią ochrony owadów, dzięki którym życie na ziemi staje się możliwe. Ważne jest zatem dbanie o wspólną przyrodę i harmonię.

Pielęgnacja ogrodu to dla większości bardzo przyjemna praca. Żyjąc w zgodzie z naturą odczuwamy z nią silną więź. Dlatego też wiele osób decyduje się na założenie łąki kwietnej, która nie tylko będzie wspaniałą ozdobą, ale jednocześnie stanie się domem dla pożytecznych owadów. Zdecydowanie ułatwimy im tym sposobem przetrwanie w tych czasach. Wystarczy zatem udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić mieszanką roślin, którą będziemy mogli wysiać w przygotowane wcześniej miejsce w naszym ogrodzie.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMozilla uruchomiła płatną usługę VPN
Następny artykułInformacja o treści złożonych ofert dot. zadania „Ratusz w Sejnach: wymiana stolarki okiennej – II etap”.