Laurowiśnia wschodnia to wieloletnia i wiecznie zielona roślina o charakterystycznych liściach przypominających drzewko laurowe. W okresie kwitnienia wypuszcza pachnące białe kwiatostany wyglądem zbliżone do tych, które zdobią kwitnące drzewko wiśni. To stąd wynika oryginalna nazwa rośliny – laurowiśnia wschodnia. Zielony nawet zimą, umiarkowanie trudny w uprawie, ale bujnie rozrastający się krzew stanowi świetną dekorację w ogrodzie. Jak sadzić laurowiśnię wschodnią? Jak wygląda jej pielęgnacja? Przejdź do lektury artykułu!
Materiał Partnera: Homebook.pl
Laurowiśnia wschodnia – najważniejsze informacje
Roślinę określa się przeróżnymi terminami: wawrzynośliwą, śliwą wawrzynolistną czy laurośliwą wschodnią. Pochodzi ze wschodnich terenów Europy (Bałkanów) oraz zachodniej części Azji (m.in. Kaukazu). Dobrze odnajduje się w polskim klimacie, jednak największym wyzwaniem jest dla niej okres zimowy.
Laurowiśnia ceniona jest przede wszystkim na dekoracyjne liście oraz pachnące kwiatostany, które pojawiają się w okolicy maja. Roślina wypuszcza także trujące owoce o ciemnoczerwonym kolorze (rzadko to się jednak zdarza w warunkach naszego klimatu). Krzew osiąga wysokość ok. 5 metrów i może być dowolnie formowany dzięki przycinaniu.
“Jeśli szukamy ciekawej alternatywy dla żywopłotu z bukszpanu czy tui, to laurowiśnia będzie świetnym wyborem – komentuje Ewelina Saja, specjalistka portalu Homebook.pl – W ogrodach najczęściej sadzi się ją właśnie jako zielony pas (np. przy płocie czy ścieżce), który ułatwia podzielenie terenu na sekcje. Wiśnia laurowa może być wykorzystywana jako soliter – oryginalne liście i dekoracyjne kwiatostany sprawiają, że roślina samodzielnie stworzy ozdobny akcent w ogrodzie”.
Jakie wymagania ma wiśnia laurowa?
Laurowiśnia zaliczana jest do grupy wymagających roślin. Jeśli nie zagwarantujemy jej odpowiednich warunków, krzew nie odwdzięczy się intensywnie zielonymi liśćmi oraz pachnącymi kwiatami.
Wiśnia laurowa najlepiej czuje się w półcienistym lub zacienionym stanowisku, gdzie nie będzie narażona na silne podmuchy wiatru. Oprócz tego potrzebuje sporej przestrzeni do wzrostu, co należy również uwzględnić w trakcie nasadzeń.
Laurowiśnia ma również sprecyzowane wymagania co do gleby – musi być ona żyzna, przepuszczalna, najlepiej piaszczysto–gliniasta o odczynie obojętnym lub zasadowym.
Sadzenie laurowiśni wschodniej
Kiedy najlepiej sadzić wiśnię laurową? Najlepiej jest wykonać nasadzenia w okresie od października do marca. Specjaliści radzą jednak, aby zdecydować się na okres jesieni, ponieważ roślina będzie miała dostateczną ilość czasu na rozwinięcie korzeni przed okresem zimowym.
Jak sadzi się laurowiśnię? Należy wybrać miejsce w ogrodzie odpowiednie do wymagań rośliny (patrz akapity powyżej), wykopać dół na głębokość ponad pół metra. Dobrze jest wymienić ziemię, która będzie korzystniejsza dla wiśni laurowej. Jeśli planujemy większą ilość nasadzeń, pamiętajmy, aby wykopać doły w odpowiedniej odległości (minimum 50 cm), gdyż roślina dość bujnie się rozrasta. Wierzch sadzonki powinien wystawać ponad ziemię na kilka centymetrów.
Pielęgnacja wiśni laurowej
Roślina potrzebuje regularnego nawadniania, jednak nie należy doprowadzić do jej przelania – najlepiej jest podlewać roślinę raz na tydzień. Laurowiśnia, choć większość odmian jest odporna na niskie temperatury, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozami. Najlepiej jest otulić ją agrowłókniną, jednak nie w pełni – roślinie potrzebna jest (nawet okresie zimowych miesięcy) energia słoneczna do wzrostu.
W trakcie wzrostu (od wiosny do wczesnej jesieni) krzew należy obficie nawozić (najlepiej uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym), a także przycinać – w ten sposób nie tylko stworzymy pożądaną formę rośliny, ale również zachęcimy ją do wzrostu.
Materiał Partnera: Homebook.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS