A A+ A++

Materiał Partnera: Homebook.pl

Systemy nawadniania ogrodu

Regularne podlewanie roślin należy do najważniejszych zadań pielęgnacji zielonych terenów – czy to do celów prywatnych, czy hodowlanych. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku? Największy wybór produktów do nawadniania ogrodu znajdziesz na Homebook.pl – od klasycznych konewek, zraszaczy i węży ogrodowych po profesjonalne pompy wodne i systemy podlewania, do których zaliczamy nawadnianie kropelkowe. Na czym ono polega? Przejdź do kolejnego akapitu!

Nawadnianie kropelkowe – wyjaśniamy, jak działa!

Nawadnianie kropelkowe to metoda podlewania terenów za pomocą systemu cienkich rur, które są rozstawione w odpowiedniej odległości i umieszczone bezpośrednio nad gruntem. W przewodach płynie woda, która raz na jakiś czas wydostaje się przez niewielkie otwory, spływając kropelkami bezpośrednio do ziemi – stąd wzięła się nazwa tego systemu.

System rur, który można rozciągnąć po bardzo obszernych terenach, sprawdza się przede wszystkim w rolnictwie i hodowli roślin. Nawadnianie kropelkowe pozwala osiągnąć optymalne nawodnienie gleby bez konieczności nadzoru. Wystarczy dostosować ciśnienie wody i określić stopień nawodnienia gleby, aby zagwarantować optymalną częstotliwość wypuszczanych kropelek wody z przewodów.

Zalety nawadniania kropelkowego

Nawadnianie kropelkowe uznaje się na skuteczne, oszczędne i wysoce efektywne. Dlaczego? Po pierwsze, system rur, który jest zamontowany bezpośrednio nad glebą, sprawia, że woda trafia od razu do gleby, a nie jest dystrybuowana na liście, łodygi czy kwiaty. Dlaczego to takie ważne? Woda, która spada na zielone części rośliny, może prowadzić do oparzeń w upalne dni, z kolei w pochmurne – przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów. System kropelkowego nawadniania pozwala nawilżyć glebę, czyli tak naprawdę system korzeniowy rośliny, która wymaga regularnego nawadniania.

Kolejną zaletą jest oszczędność wody – wypuszczane kropelki są w stanie odpowiednio nawodnić glebę bez ryzyka jej przelania czy przesuszenia. W ten sposób jesteśmy również w stanie zaoszczędzić na czasie, który musielibyśmy poświęcić na ręczne podlewanie terenu – nawadnianie kropelkowe samodzielnie zadba o nawilżenie bez względu na porę.

Montaż systemu kropelkowego

Podstawowy system nawadniania kropelkowego jest stosunkowo łatwy w montażu. Oczywiście, możemy zdecydować się na zainstalowanie przewodów przez profesjonalistów, jednak w przypadku mniejszych terenów i kameralnych ogrodów można to zrobić samodzielnie.

Kupując system nawadniania kropelkowego, otrzymamy cały zestaw, który złożymy we własnym zakresie. Producent w instrukcji określi optymalny rozstaw przewodów (najczęściej jest to 30–50 cm), który trzeba zachować. W komplecie otrzymamy m.in.: winylowy przewód, który możemy dowolnie przycinać, dysze, zaciski, trójniki, uszczelki filtracyjne, adaptery do kranika oraz uchwyty. Aby zamontować taki system, należy wcześniej nakreślić projekt terenu – dzięki niemu rozłożymy przewody na odpowiednią odległość, a także umieścimy rurki bezpośrednio nad roślinami, które chcemy nawadniać.

Materiał Partnera: Homebook.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo jest gra dla twardych ludzi
Następny artykuł☀ Projekt LATO ☀ 19.07 – Letnia Scena Muzyczna „W objęciach Czasu” | 19.07.2020 r.