A A+ A++

Opublikowano dnia 21 lipca 2020 autor: Pitrex

Muzeum Ziemi Chełmińskiej po raz kolejny otrzymało „Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” na “Konserwację źródeł ikonograficznych do dziejów Chełmna XIX-XX w’”.

Jest to kontynuacja a zarazem dokończenie konserwacji panoram i widoków Chełmna pochodzących z XIX i XX w. W ramach tego zadania zostanie odnowionych 25 zabytków. Tego trudnego zadania, ze względu na różnorodność technik wykonania, stopień zniszczenia oraz materiał, z którego zostały wykonane przedmioty podjął się Pan Piotr Kulczyk z Wielkich Łunaw, posiadający duże doświadczenie w tego typu pracach. 

Dyplom mistrzowski Stanisława Ebłowskiego z panorama Chełmna, wydany w 1901 r. ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Dyplom mistrzowski Stanisława Ebłowskiego z panorama Chełmna, wydany w 1901 r. ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Jednym z ciekawszych dokumentów jest dyplom mistrzowski w zawodzie ślusarskim Stanisława Ebłowskiego, którego prace oraz dom, w którym mieszkał przy ulicy Grudziądzkiej 32 są znane wielu mieszkańcom Chełmna. Dyplom ten w górnej części zdobi panorama miasta. Został sporządzony 28 września 1901 r. w języku niemieckim. Wiele druków tego typu dla rzemieślnikow oraz szkół, takich jak świadectwa czy zaświadczenia wydawał w swojej drukarni przy Rynku 13 Carl Brandt. Druki z panoramą były wydawane dla czeladników oraz mistrzów. Różniły się oprócz treści panoramą Chełmna.

Panorama Chełmna od strony północnej, staloryt wykonany przez berlińskiego miedziorytnika Carla Schulina, ok. 1840 r. ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej

W XIX w. ukazało się kilka widoków miasta załączonych do treści artykułów jako ilustracje bądź też wydawane oddzielnie. Do najciekawszych należy panorama miasta od strony północnej wydana ok. 1840 r. techniką stalorytu przez berlińskiego artystę Carla Schulina. Chełmińskie wzgórza nie były wówczas porośnięte, znakomicie widoczne są wszelkie ścieżki, wiatrak holenderski stojący u wylotu ul. 22 Stycznia (stąd dawna nazwa tej ulicy to Wiatrakowa), Rybaki i Trynka, na której pływają tratwy oraz mieszczanie spacerujący dzisiejszą ul. Nad Groblą.

Szyld Browarów Chełmińskich z pocz. XX w., ukazujący budynki fabryczne oraz domy mieszkalne położone przy ul. Biskupiej i Klasztornej ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej

W tym roku obchodzimy trzy ważne rocznice związane z osobą dra Ludwika Rydygiera. To 170 rocznica jego urodzin, 140-lecie przeprowadzenia nowatorskiej operacji żołądka oraz 140-lecie śmierci. Muzeum posiada w swoich zbiorach bardzo ciekawe plany kliniki oraz związane z nimi dokumenty których stan zachowania jest badzo zły. Część z ich została już zakonserwowana w ubiegłym roku ze środków własnych muzeum. Są to plan sytuacyjny oraz plan kliniki i domu mieszkalnego. Kopie tych rysunków są obecnie elementem wystawy prezentowanej w gmachu Sejmu. Pozostałe zaś będą konserwowane w ramach dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po zakończeniu konserwacji wszystkie zabytki będą prezentowane na wystawie czasowej, której otwarcie nastąpi w grudniu o czym będziemy informować.

Anna Soborska-Zielińska

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPLN mocniejszy, jest porozumienie na szczycie UE
Następny artykułWkrótce decyzja o podwyżkach cen biletów MPK. Protestują aktywiści i opozycja