Z okazji tegorocznej 76. rocznicy Powstania Warszawskiego portal IAM Culture.pl przygotował serię 10 audioprzewodników, w języku polskim i angielskim, poświęconych najważniejszym wydarzeniom z tego okresu.
“To drugi cykl z serii +Unseen Soundwalks: the Warsaw Rising ’44+, który jest przygotowany przez IAM. Celem tych spacerowników jest opowiedzenie o miejscach, które w Warszawie były ważne, ale obecnie nie możemy już ich zobaczyć” – powiedziała PAP zastępca dyrektora IAM Monika Grochowska.
Przypomniała, że pierwsza seria audioprzewodników “dotyczyła placu Defilad i miejsc, które współtworzyły tamto miejsce, takich jak np. Cafe Fogg, Dworzec Wiedeński, sierociniec Janusza Korczaka“. “Wszystkie te historie opowiadały o miejscach, które gdzieś podskórnie tworzą tkankę tego miasta – i choć nie możemy ich zobaczyć, to możemy je odtworzyć m.in. za pomocą dźwięków” – wyjaśniła.
Grochowska podkreśliła, że druga seria spacerowników powstała we współpracy z MPW. “Wiadomo, że historia Powstania to dość istotna część historii Warszawy. Część z tych miejsc, o których opowiadamy w drugim cyklu, już też dziś nie możemy zobaczyć” – dodała.
Zobacz również
“Celem pracy IAM jest opowiadanie o polskiej kulturze i jej kontekstach, także historii, obcokrajowcom. Wydało nam się to ciekawe, że dzięki nowemu medium możemy docierać do turystów, ale również do naszych partnerów, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o Warszawie i naszej kulturze” – podkreśliła. “Mogą to teraz zrobić spacerując po mieście, ale mogą też w dobie koronawirusa odkrywać historię Warszawy siedząc na kanapie i odsłuchując podcasty dotyczące Powstania Warszawskiego” – zaznaczyła z-ca dyrektora IAM.
Grochowska zapowiedziała, że w planach jest przygotowanie trzeciego cyklu z serii “Unseen Soundwalks“, który będzie dotyczył wątków żydowskich w Warszawie.
“Razem z IAM Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało 10 podcastów w języku angielskim – taki rodzaj spaceru dla obcokrajowców po Warszawie – które opowiadają o dziesięciu najważniejszych miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim. Choć nie tylko, bo opowiadamy także o zamachu na Kutscherę i akcji pod Arsenałem. Pokazujemy, co w tym mieście się wydarzyło” – powiedział z-ca dyrektora MPW Paweł Ukielski.
“Chcemy, żeby ta historia Warszawy była jak najpowszechniej dostępna dla wszystkich, którzy przyjeżdżają do naszego miasta; żeby mogli bez żadnego wysiłku za pomocą własnego smartfona dowiedzieć się o historii Warszawy i zrozumieć, co przeszło to miasto w czasach okupacji i Powstania Warszawskiego” – dodał.
Ukielski zwrócił uwagę, że Warszawa obecnie wygląda zupełnie inaczej niż w czasach okupacji. “Dzisiejsza Warszawa tylko częściowo przypomina tę przedwojenną, a dzięki takim projektom i inicjatywom jesteśmy w stanie opowiedzieć coś więcej o Warszawie, której już nie ma” – podkreślił.
To drugi cykl “Unseen Soundwalks” – geolokatywnej prezentacji przygotowanej przez portal Culture.pl – która opowiada o historii niewidzialnych miejsc na mapie stolicy Polski. “Po pierwszym cyklu – spacerze po placu Defilad w sercu miasta – przyszedł czas na przedstawienie najważniejszych historii z okupowanej Warszawy” – czytamy na stronie portalu IAM.
“Unseen Soundwalks: Warsaw Rising ’44” będzie dostępny jako podcast na większości popularnych platform audio, ale seria audioprzewodników została zaprojektowana dla aplikacji geolokatywnej Echoes, w której wszystkie odcinki będą dostępne dla zwiedzających Warszawę.
“W ten sposób zwiedzający poznają … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS