Za nami pierwszy od początku pandemii koronawirusa miesiąc, gdy produkcja przemysłowa w Polsce urosła. Po spadku o 17 proc. w maju w czerwcu wybiła się na nieznaczny, 0,5-procentowy plus w porównaniu do wyników sprzed roku. W zestawieniu z majem wzrost wyniósł aż 13,9 proc. – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Ekonomiści spodziewali się znacznie słabszych wyników – średnia prognoz rynkowych zakładała spadek produkcji o ponad 7 proc.
Jednymi z większych optymistów byli ekonomiści BNP Paribas, którzy spodziewali się spadku produkcji wobec czerwca 2019 r. o 2,5 proc. Ich zdaniem jej wzrost sugeruje odbudowujący się po pandemii popyt zewnętrzny i przyśpieszenie dynamiki eksportu w kolejnych miesiącach.
Jak zauważa Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrost po części ma podłoże statystyczne. – W czerwcu 2019 r. odnotowaliśmy chwilowy spadek produkcji. Komentarz GUS wskazuje też na mocne wyniki producentów dóbr konsumenckich, np. w sektorze meblowym (19,3 proc.), urządzeń elektrycznych (16,9 proc.) oraz elektronicznych (7 proc.). Wciąż słabo radzą sobie branże powiązane z mobilnością, np. przetwórstwo ropy naftowej (spadek o 17,2 proc.), sektor motoryzacyjny (-15,2 proc.) czy maszynowy (-13 proc.) – wylicza ekonomista.
Według wstępnych danych GUS w czerwcu – w stosunku do czerwca 2019 r. – wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu. Poza wymienionymi wyżej także w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 17,6 proc.) czy artykułów spożywczych (6 proc.). Spadek dotknął 13 działów, w tym wydobywania węgla (-17 proc.) czy produkcji wyrobów skórzanych (-8,3 proc.).
Znacznie lepiej wypada jednak porównanie z kiepskim dla przemysłu majem. W takim ujęciu wzrost dotyczył aż 29 jego działów, m.in. produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 80,5 proc., skóry i wyrobów skórzanych – o 37,2 proc., mebli – o 33 … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS