Kupno smartfona na raty „zero procent” u operatorów sieci komórkowych stało się niezwykle popularne. Rozłożenie kosztu zakupu urządzenia na dwa lub trzy lata pozwala wielu osobom cieszyć się możliwościami zdobyczy techniku bez nadszarpnięcia budżetu domowego. Niestety, sprzedaż ratalna smartfonów wiąże się z pewnym ryzykiem dla klientów decydujących się na zakup urządzenia na rynku wtórnym. Niespłacony telefon może zostać bowiem zablokowany przez operatora. Blokadę IMEI nakładały dotychczas sieci Plus oraz T-Mobile. Rzecznik Pomarańczowych zapewniał, że podobne działania nie zostaną wdrożone w Orange, a przynajmniej nic nie zwiastuje takich planów. Niestety, telekom zdecydował się zaktualizować swój regulamin o stosowny zapis.
Uważajcie na używane smartfony z sieci Orange. Operator będzie blokował niespłacone urządzenia na poziomie IMEI, co uniemożliwi korzystanie z usług jakiejkolwiek sieci.
Aktualna mapa zasięgów 5G w Polsce: Play, Plus, T-Mobile i Orange
Przeglądając oferty popularnych serwisów z ogłoszeniami, łatwo natrafić na nieużywane smartfony w cenach dużo niższych niż te znane ze sklepów z elektroniką. Rzecz jasna, są to oferty osób prywatnych, które w sporej części nabyły urządzenia w systemie ratalnym u operatora sieci komórkowej. Tutaj zaczynają się problemy, a konkretnie rzecz ujmując, mogą zacząć się, kiedy sprzedający postanowi odpuścić sobie dalszą spłatę zobowiązania. Jeśli kupiliśmy sprzęt, który nabyto w sieci Plus lub T-Mobile, musimy liczyć się z jego ewentualnym zablokowaniem na poziomie IMEI. Orange nie stosowało dotychczas takiej praktyki, ale to się właśnie zmienia.
UKE rozpoczyna konsultacje w sprawie pasma 26 GHz dla sieci 5G
Serwis GSMonline.pl zauważył zmiany w regulaminie sprzedaży urządzeń na raty, w którym pojawił się zapisek – W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności. Nałożenie blokady będzie poprzedzone informacjami w formie pisemnej oraz elektronicznej. Kłopot w tym, że nie dowie się o nich osoba, która nabyła pechowy egzemplarz. Czy powinniśmy się martwić? Niekoniecznie, musimy być jednak rozważniejsi podczas dokonywania zakupów.
Źródło: GSMonline
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS