A A+ A++

Kto nie lubi muzyki? Kto nie lubi wolności? A kto nie lubi muzyki w parze z wolnością, którą daje łączność bezprzewodowa? Cóż, najwięksi dźwiękowi puryści z pewnością dorzucą swoje pięć groszy w kwestii tego, że dźwięk przesyłany bezprzewodowo nie równa się dźwiękowi “po kabelku”. I będzie w tym oczywiście racja. Pamiętajmy jednak, że do pewnych czynności, takich jak praca biurowa, w której sporo czasu spędzamy na rozmowach telefonicznych, czy też uprawianie sportu (siłownia, bieganie), można iść na ustępstwa dźwiękowe, w zamian za niezależność od okablowania. Dlatego też rozwiązania typu TWS (True Wireless – prawdziwie bezprzewodowe) cieszą się rokrocznie coraz większym zainteresowaniem. Mając dziś już tak wielki wybór owych konstrukcji (czy to dousznych czy dokanałowych) potrafimy się mocno pogubić w tym, co potrafią kolejne modele. Stąd też niniejszy artykuł, który podsumuje możliwości i funkcjonalność dwunastu par słuchawek, które udało mi się pozyskać do testów.

Autor: Ewelina Stój

Wśród dwunastu par słuchawek, których recenzje z najważniejszymi elementami znajdziecie na kolejnych stronach, znajdują się zarówno konstrukcje douszne jak i dokanałowe. Są to też modele zbudowane w oparciu o dodatkowy pałąk mieszczący mikrofony (na modłę Apple AirPodsów), jak i klasyczne pchełki o większych bądź mniejszych kopułkach mieszczących akumulator i przetworniki, ale także mikrofony. Każdy z modeli ma swoje własne etui pełniące rolę doładowującego akumulator słuchawek powerbanka. Słuchawki różnią się ceną, a co za tym idzie możliwościami i jakością dźwięku. Zaczynamy od modelu kosztującego około 160 złotych, a kończymy na konstrukcji za niemal tysiąc złotych. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie, jako że większość tych modeli to naprawdę godne polecenia konstrukcje. Jeśli jest inaczej, niezwłocznie informuję o tym na podstronach z kolejnymi modelami.

Rozwiązania TWS cieszą się rokrocznie coraz większym zainteresowaniem. Niniejszy artykuł podsumuje możliwości i funkcjonalność dwunastu par takich właśnie słuchawek, które udało mi się pozyskać do testów. 

Wielki test dousznych i dokanałowych słuchawek True Wireless [nc1]

Przed testami pasma przenoszenia, wykonanymi na urządzeniu pomiarowym MiniDSP H.E.A.R.S, wszystkie słuchawki, które tylko miały taką możliwość, zostały zaktualizowane do najnowszego oprogramowania (stan na 1 lipca 2020). Odsłuch dźwięku przeprowadzany był z kolei zarówno na komputerze wyposażonym w Bluetooth w wersji 5.0, jak i na smartfonie Huawei P30 Pro (w trakcie testów podczas biegania), oferującym łączność przy pomocy wszystkich kodeków, na jakich były w stanie pracować testowane słuchawki. Odsłuch polegał m.in. na puszczaniu muzyki zarówno z serwisu YouTube Premium jak i Tidal (pakiet HiFi), a także plików FLAC jak i mp3, jako że te drugie generują zasadniczo gorszej jakości dźwięk. Miało to na celu sprawdzenie, jak modele słuchawek brzmią w starciu z takimi własnie plikami o mniejszym parametrze bitrate. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania odnośnie pracy konkretnego modelu – śmiało pytajcie w komentarzach, a jeśli dostrzegliście gdzieś błąd (np. w specyfikacji) – proszę o zgłoszenie go przez formularz na samym dole strony. W takiej ilości danych zawsze coś można przeoczyć. 

Wielki test dousznych i dokanałowych słuchawek True Wireless [nc1]

Każda z podstron zawiera akapit z przeglądem najważniejszych funkcji słuchawek oraz z opisem ich budowy. W następnych akapitach znajdziecie już z kolei opis charakterystyki dźwięku oraz opis tego, jak bardzo (nie)wygodna jest dana konstrukcja. Na końcu każdej strony umieszczam też wypunktowane, istotne moim zdaniem elementy, wśród których znajdziecie chociażby punktację w skali od 1 do 5. Jeśli jest potrzeba – uzasadniam taką, a nie inną ocenę. Jeśli jest zaś 5/5 oznacza to, że w tej cenie danemu elementowi nie można niczego zarzucić. Pamiętajcie, że na cenę każdej z konstrukcji składa się nie tylko jakość brzmienia, ale i dodatkowa funkcjonalność jak np. etui z wyświetlaczem czy dobra jakość wykonania. Bywa więc i tak, że droższa konstrukcja brzmi po prostu gorzej, bo producent wolał zainwestować w coś innego, albo po prostu… wywindował cenę bez konkretnego uzasadnienia. Bywa i tak.

Model Konstrukcja ANC Kodeki Czas pracy na jednym ładowaniu Cena
AWEI T10C Douszna Nie SBC, AAC 4 h 169 zł
Edifier TWS1 Dokanałowa Nie SBC, AAC, aptX 8 h 179 zł
AWEI T19 Dokanałowa Nie SBC, AAC 5 h 239 zł
Realme Buds Air Douszna Nie SBC, AAC 3 h 299 zł
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Douszna Nie SBC, AAC, LDHC 4 h 319 zł
Creative Outlier Gold Dokanałowa Nie SBC, AAC, aptX 9 h 379 zł
SoundMagic TWS50 Dokanałowa Nie SBC, AAC 7 h 399 zł
Huawei FreeBuds 3 Douszna Tak SBC, AAC 4 h 549 zł
Oppo Enco Free Douszna Nie SBC, AAC 5 h 599 zł
Samsung Galaxy Buds+ Dokanałowa Nie SBC, AAC, SSAC 11 h 729 zł
Jabra Elite Active 75t Dokanałowa Nie SBC, AAC 7 h 749 zł
Sony WF-1000XM3 Dokanałowa Tak SBC, AAC 8 h 899 zł

Kilka z zebranych tu modeli oferuje technikę, nazwaną w zależności od producenta: HearThrough, Ambient Sound czy Pass Through. Upraszczam nazewnictwo owego “feature” zazwyczaj do HearThrough. Generalnie chodzi tu o to, że wbudowane w słuchawki mikrofony są w stanie zbierać (niektóre nawet selektywnie) dźwięki z otoczenia, dzięki czemu nie musimy wyjmować słuchawek z uszu np. podczas biegania. Inną funkcjonalnością jest aktywna redukcja szumu (ANC), którą także znajdziemy w kilku modelach słuchawek dziś testowanych, jednak praca jednego ANC nie jest równa pracy drugiego, co również w stosownych miejscach komentuje. Jeśli jakiś model miał ponadto problemy z łącznością (choć wszystkie pracują na Bluetooth w wersji 5.0 wzwyż), również o tym wspominam. Jeśli zaś zrywanie czy inne tego typu problemy nie występowały, pomijam ten aspekt. Generalnie – jeśli o czymś nie piszę, oznacza to, że nie odnotowałam w tej kwestii problemów. Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do recenzji pierwszego z urządzeń, jakim jest model słuchawek AWEI T10C.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW jeździe pod prąd przeszkodzili mu policjanci
Następny artykułWirtualne Spotkania z Kulturą [video]