Dawno nie widzieliśmy tylu zaskakujących informacji o AMD w kontekście ekstremalnego podkręcania. Tym razem udało się uzyskać DDR4-6234 z wykorzystaniem procesora Ryzen 7 Pro 4750G. Nie jest to oczywiście rekord świata w kategorii DDR4, ale pokazuje jak ogromny potencjał tkwi w nowych APU od AMD. Producent oficjalnie zapowiedział wczoraj nowe układy APU Ryzen 4000 Renoir, jednocześnie wylewając kubeł wody na użytkowników, oświadczając, że nie trafią one na rynek konsumencki, a jedynie do producentów OEM. AMD nie przekreśla całkowicie wprowadzenia nowych APU do detalu, jednak nie wiadomo kiedy miałoby to nastąpić. A szkoda, bo nowe układy zapowiadają się świetnie.
Nowe APU od AMD zaskakują wydajnością i ogromnym potencjałem do podkręcania. Najnowsze doniesienia mówią o kolejnym świetnym wyniku pamięci – osiągnięto DDR4-6234.
Obecne procesory z serii Ryzen 3000 (nazwa kodowa Matisse) mogą obsługiwać Infinity Fabric (FCLK) z zegarem pamięci (MCLK) w stosunku 1:1 do 1800 MHz. Chipy mogą obsługiwać szybsze prędkości pamięci, ale odbywa się to kosztem pracy asynchronicznej, co powoduje niechciane opóźnienia. Przed debiutem desktopowych Renoir krążyły plotki, że układy APU mają lepszy IMC (zintegrowany kontroler pamięci), który obsługuje FCLK do 2000 MHz, otwierając tym samym możliwość pracy z modułami DDR4-4000 w stosunku 1:1. Niestety AMD w żaden sposób nie odnosi się do plotek o FCLK i producent nie podał wielu szczegółów technicznych na temat APU. Osiągi układu Ryzen 7 Pro 4750G nie są potwierdzeniem lepszego IMC, ale mimo to są imponujące, ponieważ nie jest czymś normalnym, aby APU wdzierało się na pole najlepszych układów do podkręcania pamięci.
AMD Ryzen 7 4700G pozwoli również na rewelacyjne podkręcanie pamięci RAM?
Według wideo na YouTube do osiągnięcia zegara 6234,8 MHz, overclocker użył jednej kości pamięci DDR4-5100 marki Crucial o pojemności 8 GB o numerze BLM8G51C19U4B.M8FN1. Jest to jednostronny moduł, który wykorzystuje chipy N-die firmy Micron i działa z napięciem 1,45 V. Aby uzyskać w DDR4-6234, overclocker poluzował timingi do CL24-27-27-58 T1. Całość operacji przeprowadzono na płycie głównej Mini-ITX, które są popularne wśród overlockerów, ze względu na krótsze ścieżki z gniazd pamięci do procesora. W tym przypadku wykorzystano płytę Asus ROG Strix B550-I Gaming.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS