Sudański rząd ogłosił podjęcie kolejnych decyzji zwiększających swobody i zrywających z przepisami dawnego islamistycznego reżimu Omara al-Bashira. Jedną z nich jest traktowanie jako przestępstwa okaleczania kobiet (FGM), o czym pisaliśmy, ale są jeszcze inne kwestie, istotne dla muzułmanów i niemuzułmanów w Sudanie.
Najważniejszym z nowych przepisów jest dekryminalizacja apostazji, czyli porzucenia islamu. Dotychczas obowiązywała zasada „takfir” – każdy wierny mógł oskarżyć innego o porzucenie islamu, co karane było śmiercią.
Teraz „takfir” został zakazany, jako „zagrożenie dla ładu i bezpieczeństwa społecznego”, jak wyraził się sudański minister sprawiedliwości Nasredeen Abdulbari. Zniesiona ma być też kara chłosty, tradycyjnie przez szariat przewidywana za rozmaite przestępstwa.
Wedłiug nowych przepisów kobiety będą mogły podróżować z dziećmi bez zgody mężczyzny, co jest kolejnym krokiem na drodze ich równouprawnienia. W listopadzie ubiegłego roku zniesiono obowiązujące od ponad 30 lat przepisy ograniczające sposób ubierania się kobiet, ich relacji z mężczyznami i możliwości pracy (pisaliśmy o tym tutaj).
Niemuzułmanów ucieszy zezwolenie za handel i spożywanie alkoholu – wprawdzie tylko prywatnie, ale dotychczas nie wolno było mieć alkoholu w ogóle. Zakaz utrzymano jednak w stosunku do muzułmanów, stanowiących 98% spośród 42 milionów ludności tego kraju.
Informacje o przygotowywaniu przepisów dotyczących apostazji i zakazu okaleczania kobiet pojawiły się już na wiosnę (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj), ale dopiero teraz rząd przyjął proponowane przepisy i podał je do wiadomości publicznej.
Być może jest to wynik demonstracji, jakie ostatnio odbyły się w Sudanie, gdzie ludność domagała się szybszych reform. Efektem demonstracji jest przetasowanie w rządzie i odwołanie szefa policji i jego zastępcy, którzy swoje stanowiska uzyskali jeszcze za poprzedniego reżimu.
W Sudanie, który przez ponad 30 lat był islamistyczną dyktaturą, doszło rok temu do obalenia prezydenta Omara al-Bashira. Władzę przejęły wspólnie wojsko i organizacje cywilne (głównie stowarzyszenia zawodowe), ogłoszono tymczasową konstytucję, która ma obowiązywać do wyborów w 2023 roku.
W nowej konstytucji nie wspomina się o islamie jako źródle prawa. Rząd zawarł też porozumienie z grupami rebeliantów z prowincji Darfur, gdzie w 2003 wojska i islamistyczne bojówki stłumiły powstanie czarnej ludności, zabijając 300 tysięcy osób.
Autorstwo: (g)
Na podstawie: TheGuardian.com, SudanTribune.com, NYTimes.com
Źródło: Euroislam.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS