Szczepionka na koronawirusa to zdaniem wielu ekspertów jedyna słuszna droga w kierunku zahamowania pandemii COVID-19. Obecnie na całym świecie prowadzone są prace nad ponad 100 lekami, których celem jest skuteczne zwalczanie śmiertelnie niebezpiecznej infekcji. Spośród nich, 23 preparaty są w fazie badań klinicznych. Największe szanse na powodzenie mają te opracowywane przez cztery firmy: Moderna, Pfizer BioNTech, AstraZeneca oraz Inovio.
Wyżej wymienione koncerny potrzebują co najmniej 120 tysięcy ochotników, którzy zgodziliby się na przetestowanie szczepionki. Liczba chętnych stale rośnie więc wszystko wskazuje na to, że z osiągnięciem odpowiedniego progu nie powinno być najmniejszych problemów.
Według portalu USA Today, do badań klinicznych zgłosiło się już ponad 107 tysięcy Amerykanów.
Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy
Masowe testy będą przeprowadzane w trzeciej fazie badań klinicznych. Ich celem będzie zweryfikowanie, czy preparat faktycznie chroni pacjentów przed zainfekowaniem lub przyczynia się do łagodniejszego przechodzenia przez chorobę.
Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) w pierwszej kolejności podda badaniom tych, dla których koronawirus stanowi szczególne niebezpieczeństwo. Do tego grona osób zaliczają się przede wszystkim starsi pacjenci z chorobami towarzyszącymi.
Przypomnijmy, że w Stanach Zjednoczonych potwierdzono już ponad 3,83 mln przypadków wirusa SARS-CoV-2. Wskutek przegranej walki z infekcją zmarło tam ponad 140 tys. osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS