A A+ A++

Celem projektu jest wspólna transgraniczna promocja regionu.
 
– Realizacja  programu wzmacniającego lokalną tożsamość historyczną w sposób wyraźny i odczuwalny przyczyni się do profesjonalnego rozreklamowania zarówno powiatu rzeszowskiego, jak i okolic  Svidnika  To bardzo ważny argument wizerunkowy, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi karmionych każdego dnia wszechobecną reklamą oraz wątpliwej jakości programami rozrywkowymi.

Dlatego dla naszego powiatu szczególnie ważne jest, aby mądrze i skutecznie promować walory turystyczne pogranicza – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.
 
To również  rozwój lokalnej gospodarki

Polsko-słowackie pogranicze to swoista mieszanka kultur i społeczeństw,  kraina zabytkowych dworków i kościołów przeplatana malowniczą przyrodą oraz ciekawostkami etnograficznymi i historycznymi.
 
Przygotowywany przez organizatorów konkurs fotograficzny „Pogranicze w obiektywie”, skierowany głównie do młodzieży, będzie wyjątkową okazją dla uczestników do pokazania swojej wrażliwości i różnego spojrzenia na świat.
 
Zdjęcia zostaną ocenione  w czterech kategoriach tematycznych: pejzaż, elementy historii, wydarzenie kulturalne, „Twarze pogranicza”. Nagrodami dla zwycięzców będą m.in. profesjonalne kamery sportowe. Poza tym –  nagrodzone prace zostaną wydane w formie folderu z komentarzem w języku polskim i słowackim.
 
O transgranicznym charakterze projektu świadczyć będzie także realizacja filmu prezentującego walory pogranicza.

– Ten film pozwoli na nowo odkryć często zapomniane już  “perły”  związane z kulturą i przyrodą naszych “małych ojczyzn”. Taka promocja  będzie miała konkretny wpływ na popularyzację przygranicznej turystyki, a tym samym – na rozwój lokalnej gospodarki. A teraz, w czasie pandemii, gdy tak wiele mówi się o konieczności  wsparcia rynku turystycznego,  takie promocyjne działania nabierają szczególnego znaczenia – mówi Waldemar Pijar, sekretarz Powiatu Rzeszowskiego.
 
Takich atrakcji nie można przegapić

Dogodne położenie geograficzne sprawia, mieszkańcy powiatu rzeszowskiego mają wyjątkowo często okazję do zwiedzania terenów polsko – słowackiego pogranicza.
 
– Svidnik oddalony jest od Rzeszowa zaledwie 200 kilometrów. Oznacza to zatem, że bez większego wysiłku  można w tym mieście i okolicach, w ciągu jednego dnia, pozwiedzać, wybrać się na wycieczkę krajoznawczą i skorzystać ze słynnych już kąpielisk.  Takich  atrakcji turystycznych  nie można przegapić – zachęca Krzysztof Jarosz, dyrektor wydziału promocji Powiatu Rzeszowskiego.

W Svidniku działa państwowe muzeum kultury rusińsko  – ukraińskiej ze skansenem miejscowego budownictwa ludowego. W mieście znajduje się  muzeum wojenne upamiętniające zmagania I i II wojny światowej oraz Galéria Dezidera Millyho – zbiór ikon ze wschodniosłowackich cerkwi. Atrakcjami  miasta są także cerkwie – prawosławna i greckokatolicka – o ciekawej, nowoczesnej architekturze.

Svidniku znajduje się jedyne w całym regionie kąpielisko „Wodny Świat”, w którym można rozkoszować się wodnymi kąpielami w basenie ze sztucznymi falami.

 

Projekt  „Pogranicze w obiektywie” został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020. Termin nadsyłania prac konkursowych – do końca września 2020 r.
 
(pw)
 
Więcej szczegółów na:

www.powiat.rzeszow.pl/aktualnosci/rusza-konkurs-fotograficzny-pogranicze-w-obiektywie,art893/
 
Zdjęcia:

1) Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski: Realizacja tego projektu w sposób wyraźny i odczuwalny przyczyni się do profesjonalnego rozreklamowania zarówno powiatu rzeszowskiego, jak i okolic  Svidnika. 

2) Waldemar Pijar, sekretarz Powiatu Rzeszowskiego: Taka promocja  będzie miała znaczny i konkretny wpływ na popularyzację przygranicznej turystyki, a tym samym – na rozwój lokalnej  gospodarki.
 
3) Krzysztof Jarosz, naczelnik wydziału promocji Powiatu Rzeszowskiego: W Svidniku i okolicach, w ciągu jednego dnia, można: pozwiedzać, wybrać się na wycieczkę krajoznawczą i skorzystać ze słynnych już w tym mieście kąpielisk.  Takich  atrakcji turystycznych nie można przegapić.
 
4) Herb Powiatu Rzeszowskiego
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłaśnie tak to miało wyglądać. Hurkacz skomentował swoje fenomenalne zagranie
Następny artykułO Smoczej Jamie inaczej