Prezes PGE Wojciech Dąbrowski zaprasza 1 sierpnia na koncert i multimedialny pokaz na terenie dawnej elektrowni Powiśle w Warszawie.
W tym roku, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, PGE chce podkreślić rolę energetyków w powstańczym zrywie z 1944 r., a szczególnie sześćdziesięciu trzech pracowników elektrowni Powiśle, którzy tworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. – Dzięki ich heroicznej postawie utrzymano dostawy energii elektrycznej dla Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu. Już dzisiaj zapraszam na 1 sierpnia na uroczystość złożenia wieńców połączoną z koncertem i pokazem multimedialnym na terenie dawnej elektrowni Powiśle – informuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Od 2016 r. PGE jest partnerem strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym czasie Muzeum odwiedziło 3 miliony gości, a pod patronatem PGE odbyło się ponad 100 koncertów oraz blisko tysiąc warsztatów i lekcji dla ponad 130 tysięcy uczniów.
– Muzeum Powstania Warszawskiego to unikalne miejsce na mapie świata, pielęgnujące pamięć o bohaterstwie naszych rodaków podczas II wojny światowej. Czujemy się zobowiązani do wspierania miejsc i instytucji, które upowszechniają wiedzę o tragicznych i ważnych wydarzeniach z polskiej historii – mówi prezes Dąbrowski.
W tym roku w ramach partnerstwa PGE objęło patronat nad autorskim programem MPW „Rodzinne spotkania z historią”. Jego celem jest wspólne, rodzinne zwiedzanie muzeum i udział w zajęciach w formie interaktywnej gry.
– Dzięki pomocy Grupy PGE realizujemy szereg znaczących przedsięwzięć, na czele z sierpniowymi uroczystościami – mówi dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski. – PGE pomaga nam realizować naszą misję i cel, dbając o to by wartości, którymi kierowali się Powstańcy walczący o wolną Polskę i jej stolicę, tworzyły międzypokoleniową więź. Cieszymy się, że pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią, kontynuujemy współpracę a tegoroczne uroczystości również zorganizujemy razem – mówi dyrektor Ołdakowski.
Tablice Pamięci
W związku z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego PGE zachęca do skorzystania z aplikacji „Tablice Pamięci”. Aplikacja zawiera mapę z lokalizacjami 167 tablic upamiętniających publiczne egzekucje wykonywane w Warszawie na ludności cywilnej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Charakterystyczne tablice znajdujące się w różnych miejscach w Warszawie zaprojektował w 1949 r. artysta rzeźbiarz Karol Tchorek.
Od 1 sierpnia przez 63 dni w tablice będą oznaczone białoczerwoną flagą. Dzięki temu będzie można łatwiej zapoznać się z historią miejsc związanych z powstańczymi walkami. Dodatkowo aplikacja została poszerzona o relacje świadków tamtych wydarzeń.
Aplikacja „Tablice Pamięci” jest dostępna za darmo w Google Play i AppStore. Powstała w ramach projektu realizowanego przez PGE wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i pod patronatem wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Projekt ma na celu umieszczenie przy tablicach dodatkowej informacji w języku polskim i angielskim.
Linki do aplikacji:
Google Play
AppStore
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 r. dzięki inicjatywie i zaangażowaniu prezydenta Warszawy, późniejszego prezydenta Polski, śp. Lecha Kaczyńskiego. Nowoczesna prezentacja wydarzeń 1944 r. przyciąga rocznie pół miliona gości z kraju i całego świata.
W tym roku z powodu pandemii Muzeum było przez kilka miesięcy zamknięte dla zwiedzających. Otwarto je ponownie 3 czerwca. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego będą organizowane z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
BG
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS