A A+ A++

W środowym odcinku programu telewizji TVN – “Milionerzy” padło pytanie za kwotę 125 tys. zł. Uczestnik musiał wykazać się w nim znajomością geografii lub ewentualnie historii.

Hubert Urbański zapytał: “Gdzie leży Wyspa Świętej Heleny, miejsce zesłania i śmierci cesarza Napoleona I?” i jak zwykle dał cztery warianty odpowiedzi do wyboru:

A. na Oceanie Atlantyckim

D. na Morzu Śródziemnym

Uczestnik miał do wykorzystania ostatnie koło ratunkowe, ale po przeanalizowaniu odpowiedzi postanowił jednak zaryzykować i postawił odpowiedź D. To był błąd.

Prawidłowa odpowiedź to A – na Oceanie Atlantyckim. Tym samym uczestnik zakończył grę i do domu wrócił z kwotą gwarantowaną 40 tys. zł.

Wyspa Świętej Heleny to część brytyjskiego terytorium zamorskiego i jednocześnie jeden z najbardziej odległych zakątków naszego globu. Ta wyspa wulkaniczna położona jest na Oceanie Atlantyckim, ok. 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki i 1800 km od brzegów Ameryki Południowej. Od najbliższej Wyspy Wniebowstąpienia, będącej również terytorium brytyjskim, dzieli ją aż 1100 km.

Wyspa została odkryta 21 maja 1502 r. przez portugalskiego żeglarza João da Nova. Nazwał ją imieniem św. Heleny, matki Konstantyna Wielkiego, której święto wypadało tego dnia.

Przez lata jedynym środkiem komunikacji ze Św. Heleną był statek Brytyjskiej Poczty Królewskiej. “RMS St. Helena” wypływał z Kapsztadu i zawijał raz w miesiącu do portu na wyspie. Podróż trwała aż tydzień. W połowie października 2017 r. odbył się pierwszy w historii komercyjny lot na tę wyspę.

Nishi-no-shima. Wyspa, która się powiększa. Japończycy o groźnym zjawisku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMIĘDZYRZECZ: #ResortSprawiedliwościPomaga – MASECZKI DLA DPS TURSK
Następny artykułW objęciach czasu