Niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku eksport broni z Niemiec wzrósł o prawie 40% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Trend ten może być jednak krótkotrwały ze względu na pandemię COVID-19.
Resort gospodarki opublikował bardzo oględną odpowiedź na interpelację deputowanej Bundestagu z ramienia Lewicy Sevim Dağdelen. Niemiecki eksport broni do końca kwietnia osiągnął wartość 492 milionów euro. Z tej kwoty 182 miliony euro przypadają na państwa NATO, a 51,6 miliona euro – na państwa Unii Europejskiej. Ministerstwo odmówiło podania bardziej szczegółowych informacji, zasłaniając się koniecznością zachowania tajemnicy handlowej.
Tak duży wzrost związany jest z realizacją kontraktów zawartych w poprzednich latach. Głównymi odbiorcami niemieckiego sprzętu są najprawdopodobniej Turcja i Egipt. Mimo napiętych relacji między Berlinem i Ankarą tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2019 roku Turcja kupiła w Niemczech broń o wartości ponad 184 milionów euro.
Pandemia COVID-19 już spowodowała ograniczenie wydatków na zbrojenia przez wiele państw. Stąd też płyną obawy, że w kolejnych miesiącach obroty niemieckich koncernów zbrojeniowych zaczną spadać.
Kolejnym czynnikiem są naciski ze strony partii lewicowych, aby ograniczyć eksport uzbrojenia do państw łamiących prawa człowieka. Z tego powodu w ubiegłym tygodniu Berlin zablokował sprzedaż haubic samobieżnych K9 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Haubice są wprawdzie produkcji południowokoreańskiej, ale napędzają je niemieckie silniki MT 881 Ka-500.
Udział Niemiec w globalnym rynku broni od lat systematycznie spada. W ostatnim raporcie SIPRI na temat obrotów koncernów zbrojeniowych w roku 2018 najwyższą lokatę zajął Rheinmetall, który z obrotami rzędu 3,8 miliarda dolarów znalazł się na 22. miejscu. Z pierwszej setki wypadł trapiony licznymi problemami Heckler & Koch.
Zobacz też: Trump obiecuje pomoc dla Boeinga
(sueddeutsche.de)
FaceMePLS, Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS