Przeładunki paliw płynnych w gdyńskim porcie wykazują wyraźną tendencję wzrostową. W czerwcu 2020 r. przeładowane zostało 209,5 tys. ton, co w porównaniu do wyniku z tego samego okresu w 2019 r. – 127,1 tys. ton – jest wzrostem o 65%.
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., w związku z obserwowanymi wzrostami przeładunków paliw płynnych na rynku transportu morskiego, już w 2017 roku podjął decyzję o wdrożeniu programu inwestycyjnego mającego na celu modernizację Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych w Porcie Gdynia (Stanowisko, SPPP). Rozbudowana została m.in. instalacja do przeładunku paliw, przeprowadzono pogłębienie oraz wymianę urządzeń cumowniczych i odbojowych w celu dostosowania stanowiska przeładunku paliw płynnych do obsługi większych statków. Do końca 2020 roku prognozowane jest również ukończenie modernizacji istniejącego, starszego nalewaka.
„Nieustannie monitorujemy trendy rynkowe i dostosowujemy naszą infrastrukturę do bieżących i przyszłych potrzeb naszych klientów. Jakość i bezpieczeństwo przeładunków jest jednym z naszych priorytetów” – mówi Adam Meller – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Baza paliw w Dębogórzu, skomunikowana rurociągiem bezpośrednio z terminalem paliw płynnych w Porcie Gdynia, jest obecnie rozbudowywana o dwa nowe zbiorniki, o łącznej pojemności 64 tys. m3. Inwestycja ta będzie miała istotny wpływ na potencjał gdyńskiego portu w zakresie przeładunku produktów naftowych.
Dzięki powyższym inwestycjom – zarówno tym prowadzonym przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i PERN – Port Gdynia ma szansę stać się znaczącą lokalizacją na tym rynku w obrębie basenu Morza Bałtyckiego, a Baza Paliw w Dębogórzu umocni swoja pozycję największego, niezależnego morskiego hub’u paliwowego w tym regionie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS