Z raportu Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social wynika, że dziennie spędzamy średnio 6 godzin i 42 minuty w sieci, z czego połowa tego czasu przypada na urządzenia mobilne. W sumie w ciągu roku jest to ponad 100 dni. To więcej niż 1/4 naszego życia, a mówimy tylko o aktywności w sieci.
Platformy cyfrowe i smartfony są celowo projektowane tak, aby uzależniać. Dzięki temu zyski światowych gigantów rosną, jednak kosztem naszego dobrostanu. Tak długi czas sprawia, że zostawiamy po sobie olbrzymią liczbę danych, których przejęcie może być katastrofalne.
„Przebywając w sieci tworzymy gigantyczny skarbiec danych. Z dnia na dzień włamanie do tego skarbca boli nas coraz bardziej, dlatego tak ważne jest żebyśmy nauczyli się wszyscy jak go chronić” – mówi dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Cyfrowe korporacje chętnie wykorzystują nasze dane, które pozyskują często wbrew naszej zgody. Wzrost znaczenia technologii w naszym życiu oznacza, że przedsiębiorcy i konsumenci mogą być manipulowani przez największe zagraniczne koncerny.
„Cyfrowe korporacje mają olbrzymi wpływ na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Nie płacą tutaj podatków, niszczą konkurencję i wyrzucają małe firmy z rynku. W tym samym czasie uzależniają nas od swoich produktów i usług. Dlatego zachęcamy by 19 lipca odłożyć telefony, laptopy i inne urządzenia mobilne” – komentuje Jan Zygmuntowski, inicjator Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej.
Dzień Detoksu Cyfrowego to pierwszy krok – organizatorzy zachęcają do idei „cyfrowego minimalizmu” i świadomego korzystania z sieci na co dzień.
Polska Karta Suwerenności Cyfrowej to koalicja ekspercka, której zadaniem jest proponowanie sprawiedliwych i uczciwych reguł dla cyfrowej gospodarki. Dowiedz się więcej na stronie koalicji: www.cyfrowasuwerennosc.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS