W 2021 r. pracodawca musi wyznaczyć 2 dodatkowe dni wolne od pracy, gdyż 2 święta wypadają w sobotę: 1 maja (Święto Pracy) oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie). Kiedy oddać dni wolne?
Dni wolne od pracy w 2021 r.
W świetle obowiązującego prawa święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w sobotę, zobowiązuje pracodawcę do wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w Polsce są to wszystkie niedziele oraz następujące święta:
- 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela 4 kwietnia),
- drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek 5 kwietnia),
- 1 maja (sobota) – Święto Pracy,
- 3 maja (poniedziałek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela 23 maja),
- dzień Bożego Ciała (czwartek 3 czerwca),
- 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (sobota) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
W 2021 r. dwa święta przypadają więc na sobotę: Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja) oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia). Oznacza to, że pracodawca w okresie rozliczeniowym, w którym wypadają te święta, musi udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy. Dotyczy to pracowników niepracujących w soboty. Często okres rozliczeniowy równa się miesiącowi kalendarzowemu, dlatego dzień wolny powinien zostać udzielony i w maju i w grudniu 2021 r.
Pracodawca poinformował pracowników, ze dniem wolnym w zamian za święto 1 maja, które wypada w 2021 r. w sobotę, będzie 4 maja (wtorek). Pracodawca przedłużył w ten sposób pracownikom majówkę, gdyż w poniedziałek wypada Święto Konstytucji 3 maja, które również jest dniem wolnym od pracy.
Pracodawca ma trzy typy dni, kiedy chciałby oddać pracownikom dzień wolny od pracy w zamian za święto Bożego Narodzenia, które w 2021 r. wypada w sobotę. Zastanawia się nad 23 (wigilia Świąt Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy u tego pracodawcy), 27 lub 31 grudnia. Na spotkaniu z pracownikami wspólnie ustalili, że najdogodniejszym terminem będzie dla nich 31 grudnia, czyli Sylwester.
Zobacz również:
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę
Jeśli wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy święta przypadają na sobotę, pracodawca ustala inny termin, kiedy pracownik nie będzie musiał przyjść do pracy. Mechanizm ten jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11), który uznał, że art. 130 § 21 Kodeksu pracy jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP (zasada równości wobec prawa).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS