“57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii “- premier Mateusz Morawiecki przytoczył na Twitterze wyniki badania amerykańskiego centrum badawczego Pew Reacher Center. W postawach optymistycznych prześcignęła nas jednak Ukraina i Litwa.
“57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialnie budujemy państwo dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń” – napisał premier.
Według @pewresearch 57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialnie budujemy państwo dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 20, 2019
ZOBACZ: Juncker i Merkel pogratulowali Morawieckiemu. “Niemcy i Polska są przyjaciółmi”
Największymi pesymistami są Francuzi
W postawach optymistycznych, jak wynika z badania, prześcignęła nas Ukraina i Litwa. Odpowiednio w tych krajach: 61 i 60 proc. badanych prognozuje, że ich dzieciom pod względem finansowym będzie żyło się lepiej. Największymi pesymistami w tym względzie są Francuzi (16 proc.), Brytyjczycy (22 proc.), Włosi (23 proc.) oraz Hiszpanie (25 proc.).
MAP: Former Eastern Bloc countries are generally more optimistic about financial future of childrenhttps://t.co/0dHY2NvfvC pic.twitter.com/7xmOKW4AdM
— Pew Research Global (@pewglobal) October 20, 2019
Największy wzrost optymizmu w Polsce
Autorzy badania zauważają, że spośród krajów objętych badaniem w 2013 i 2019 r. odsetek osób, które twierdzą, że ich dzieci będą miały lepszą sytuację finansową niż ich rodzice, wzrósł najmocniej właśnie w Polsce (aż o 31 punktów procentowych) i Niemczech (+ 20 pp).
Znacznie skromniejsze wzrosty odnotowano w przypadku Włoszech (+ 9 pp) i Francji (+ 7 pp). W innych krajach nie odnotowano znaczących różnić pomiędzy wynikami badań z 2014 r. i tych najnowszych.
Pełne wyniki badań dostępne są na stronie Pew Reacher Center.
grz/ polsatnews.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS