A A+ A++

Od lat niebezpieczne akweny na Mazowszu są oznaczane „czarnymi punktami”, które mają ostrzegać turystów przed kąpielą w danym miejscu. Opublikowano już listę oznaczonych jako niebezpieczne w tym roku.

Władze Mazowsza oraz mazowiecka policja przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Od 2009 r. wspólnie prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych akwenów wodnych tzw. czarnymi punktami. Miejsc, w których dochodzi do wypadków czy utonięć, wciąż przybywa.

– Lato w pełni, a zatem okazji do wypoczynku nad wodą coraz więcej. Niestety, nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Nadal dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny wodne, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć. W tym roku utonęły już 24 osoby, w tym 4 od początku wakacji. Dlatego też wspólnie z mazowiecką policją oznaczamy te najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami. Chcemy w ten sposób uzmysłowić mieszkańcom regionu, że kąpiel w niestrzeżonym miejscu może okazać się tragiczna w skutkach – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 8 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach:

  • Lewiczyn (pow. mławski, zalew),
  • Mława (pow. mławski, wyrobisko pokopalniane),
  • Jagodno (pow. radomski, zalew),
  • Jasieniec Iłżecki (pow. radomski, wyrobisko pokopalniane),
  • Zazdrość (pow. wyszkowski, rz. Bug),
  • Wilczkowice Górne (pow. kozienicki, rz. Wisła)
  • Sokołów – dwa punkty – (pow. pruszkowski, żwirownia).

W sumie w całym województwie oznakowane będą 123 miejsca.

– Mamy nadzieję, że te tablice będą impulsem dla wypoczywających do zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w czasie wakacji, gdy najwięcej osób planuje wypoczynek nad wodą. Trzeba podkreślić, że są to punkty, w których nie należy się kąpać. Są to miejsca, w których giną ludzie, a zatem kąpiel w nich jest bardzo niebezpieczna – podkreśla podinsp. Agnieszka Guza, z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Środki na ich wyprodukowanie zapewnił samorząd województwa mazowieckiego, natomiast miejsca, w których zostaną ustawione, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło w sumie 57 osób, w tym 5 kobiet, 49 mężczyzn i 3 dzieci. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność, alkohol oraz kąpiele w niedozwolonych i niestrzeżonych miejscach.

Dużym problemem jest też nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oznakowane czarnym punktem miejsca oznaczają absolutny zakaz kąpieli, bo to właśnie tu dochodzi do utonięć. Największe niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa os. Hallera będzie ekologiczniej
Następny artykułPriorytetem Orlenu jak najmniejsze obciążenie bilansu przez przejęcia