A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Naturalne! To słowo wytrych do kieszeni kupujących kosmetyki. Marki prześcigają się w zapewnieniach, jak bardzo źródlana jest woda, z której tworzą kremy i jak rumianek w balsamie spokojnie i we własnym tempie wzrastał na łące. Co jednak oznacza, że kosmetyk jest naturalny? Jak go rozpoznać?

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne nie zawierają toksycznych pierwiastków i dlatego są znacznie lepsze dla zdrowia skóry i włosów. Faktycznie, mogą dostarczać olejków roślinnych i eterycznych. Owoce z kolei są pełne przeciwutleniaczy i witamin.

W przypadku marek oznaczonych jako naturalne wybór składników jest bardzo specyficzny. Składniki muszą być organiczne i odnawialne. W związku z tym produkty nie mogą zawierać żadnych składników szkodliwych dla zdrowia lub środowiska. Wymogi naturalności zabraniają używania halogenów, GMO, LZO i produktów petrochemicznych.

Aby być naturalnymi, zarówno gotowe produkty, jak i składniki muszą spełniać listę norm. Normy te dotyczą głównie pochodzenia, jakości i podatności na biodegradację tych produktów i składników.

Chcąc mieć pewność, zawsze czytajmy etykiety, istnieje również szereg aplikacji, które pomagają sprawdzać produkty i marki, przez wyszukiwarkę i skaner kodów kreskowych, ale tu także należy być czujnym, bo nie zawsze znajdziemy tam sprawdzone informacje.

Termin „kosmetyki naturalne” nie jest prawnie zdefiniowany w UE. Zamiast tego istnieje obecnie ponad 30 różnych prywatnych standardów dla kosmetyków.

Zakazany skład

Co do fundamentalnych zasad, przy produkcji kosmetyków określanych jako naturalne, zabrania się stosowania składników otrzymanych z oleju mineralnego, na przykład parafiny lub barwników na bazie oleju mineralnego. Jedynymi dozwolonymi wyjątkami są konserwanty identyczne z naturalnymi.

Niedozwolone są składniki genetycznie zmodyfikowane. Dotyczy to również składników niespożywczych. Nie wolno także używać składników uzyskanych z martwych kręgowców. Z kolei składników pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego nie wolno jonizować. W produkcji nie można stosować rozpuszczalników chloro-organicznych i aromatycznych.

Dozwolone są natomiast naturalne składniki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego uzyskane przy pomocy metod fizycznych oraz biotechnologicznych. Oznacza to, że nie są wyhodowane w próbówce, bądź pozyskane od żywych zwierząt.

Do wykorzystania możliwe są też produkty reakcji surowców naturalnych oraz nieorganiczne minerały identyczne z naturalnymi, na przykład do filtrów przeciwsłonecznych.

Kosmetyki naturalne są znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze dla naszego ciała. Produkowane są też przeważnie w mniejszych ilościach niż przemysłowe kosmetyki chemiczne, dlatego łatwiej kontrolować ich jakość.

Sprawdzone kosmetyki naturalne znajdziesz na Clochee.com.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNAGRODY DLA RECYTATORÓW Z ŁOK
Następny artykułMieszkasz w gminie Grójec? Nie śmieć i zachowaj porządek