Ze względu na obostrzenia i utrzymujące się zagrożenie związane z pandemią koronawirusa, większość z nas spędzi w tym roku swoje urlopy w Polsce. Ale są i tacy, którzy chcieliby wybrać się za granicę. Jednym z “wakacyjnych” krajów, który otworzył się na turystów z zewnątrz, jest Grecja. Polacy są tam mile widziani, ale pod pewnymi warunkami.
Czy hotele w Grecji są otwarte dla turystów? W jaki sposób funkcjonują tam restauracje i bary? Czy po przylocie trzeba przejść testy? W jakich miejscach i sytuacjach należy zasłaniać usta i twarz? Ci, którzy wybierają się w podróż na południe Półwyspu Bałkańskiego z pewnością mają wiele pytań i wątpliwości. Część z nich rozwiewa Greckie Ministerstwo Turystyki i Greek National Tourism Organisation do spółki z naszym Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Obywatele Polski mogą dostać się do Grecji drogą lądową, powietrzną i morską. Najważniejsza informacja dotyczy wjazdu do Grecji drogą lądową, gdyż dla turystów pozostaje otwarte tylko przejście graniczne w Promachonas na granicy z Bułgarią.
Jeśli chodzi o przyloty i poruszanie się drogą morską, na stronie MSZ czytamy o tym, że “wszystkie lotniska w Grecji są czynne. Otwarty jest port Patra i Igumenitsa, dostępne są połączenia promowe z Włochami. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, w tym na wyspy.”
Turyści są poddawani testom losowo, “na wyrywki”, niezależnie od tego, w jaki sposób i skąd przybyli. W przypadku pozytywnego wyniku testu, przyjeżdżający zostanie skierowany do specjalnego ośrodka na 14-dniową kwarantannę na koszt Greków.
Nie.
Tak, z uwzględnieniem nowych obostrzeń sanitarnych.
Wszystkie są otwarte z uwzględnieniem nowych obostrzeń sanitarnych.
Tak, w granicach kraju można poruszać się pociągami, autobusami, samolotami oraz drogą morską.
Przede wszystkim należy zasłaniać usta i nos. Nieprzestrzeganie przepisu grozi wysokimi karami. Uwaga: zasady te dotyczą także taksówek.
Podczas podróży promem, wszyscy pasażerowie mają sprawdzaną temperaturę. Na promach również obowiązuje nakaz noszenia zakrycia twarzy oraz trzymanie dystansu pomiędzy pasażerami.
Oprócz środków transportu zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe również w muzeach. W restauracjach, barach, otwartych ruinach do zwiedzania, kinach oraz podczas wszelkich zgromadzeń, kiedy niemożliwe jest utrzymanie dystansu jest to zalecane.
Turysta, którego test wykaże wynik pozytywny, zostanie odizolowany w specjalnym ośrodku przeznaczonym do kwaratannny na 14 dni na koszt państwa greckiego. Reszta gości hotelowych może kontynuować swój pobyt.
Pracownicy Greckiego Ministerstwa Turystyki będą przeprowadzać regularne kontrole. W przypadku, gdy turysta zauważy przypadek łamania przepisów dotyczących higieny, może zgłosić to pod numerem telefonu 1572.
Odizolować się i unikać kontaktów z innymi. Powiadomić obsługę hotelu i lekarza, który przekaże dalsze informacje. Zalecenia te obowiązują również w przypadku kontaktu z osobą zarażoną.
Jeśli przez zły stan zdrowia lub kwarantannę związaną z pozytywnym wynikiem testu nie pozwoli turyście zdążyć na lot powrotny do kraju lub nie będzie mógł skorzystać z zapłaconego już noclegu w hotelu, to czy koszty lotu lub noclegu zostaną zwrócone?
Państwo greckie zapewnia transport do szpitala i pokrywa wszelkie koszty związane z pobytem w placówce oraz pobyt w ośrodku do kwarantanny. Będzie także negocjować z liniami lotniczymi i hotelami, aby osoba przebywająca w szpitalu lub na kwarantannie mogła przełożyć lot lub skorzystanie z noclegu.
Maksymalna liczba osób przy stoliku w lokalu to sześć, z wyłączeniem rodzin z małymi dziećmi. Ruiny i muzea mogą wpuścić ograniczoną liczbę zwiedzających – informacja o tym, ile osób może przebywać w tych miejscach będzie umieszczona przed wejściem.
Więcej informacji można znaleź … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS