A A+ A++

PE: unijne finansowanie powinno być zgodne z celami klimatycznymi na 2050 r.

10.07.2020r. 14:29

Komisja Europejska powinna zaktualizować swoje wytyczne, aby wybierać priorytetowe projekty energetyczne, które są w pełni zgodne z unijną polityką klimatyczną, stwierdzi stwierdzili Parlament Europejski w przyjętej w piątek rezolucji.
Wniosek w sprawie przeglądu wytycznych dotyczących TEN-T, który zostanie przedłożony przez Komisję jeszcze w tym roku, powinien być zgodny z unijnymi celami w zakresie klimatu i energii na rok 2030, długoterminowym zobowiązaniem Unii do obniżenia emisyjności oraz zasadą efektywności energetycznej, stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej w piątek, 548 głosami do 100, przy 40 wstrzymujących się od głosu.

W celu zapewnienia, że projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, są zgodne z unijnymi celami w zakresie klimatu i energii, posłowie wezwali Komisję Europejską do przygotowania przejściowych wytycznych przed końcem 2020 roku. – Aby otrzymać status PCI, projekty muszą przyczyniać się do utrzymania przystępnych cenowo dostaw energii, zgodnie z pięcioma wymiarami unii energetycznej – uznali europalametarzyści

Rozporządzenie dotyczące TEN-T przyjęto przez podpisaniem porozumienia paryskiego, posłowie przypominają, że od tego czasu, w obszarze polityki energetycznej zaszły znaczące zmiany.

Na mocy rozporządzenia w sprawie transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E), przyjętego w 2013 roku, Komisja Europejska określa najważniejsze projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania w całej UE, tak aby mogły one korzystać z uproszczonych pozwoleń oraz prawa do ubiegania się o finansowanie UE z instrumentu “Łącząc Europę”. Większość projektów ma na celu zapewnienie nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej i gazu do wszystkich części UE poprzez likwidację transgranicznych luk w sieci i zwiększenie lokalnej pojemności magazynowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy Gminy Ostróda pożegnają Honorowego Obywatela
Następny artykułSamorządowcy oraz mieszkańcy śląskich miast zachęcają do pójścia na wybory!