A A+ A++
Mieszkańcy Głównej od dłuższego czasu wspominali, że chcieliby, by w ich najbliższej okolicy powstała biblioteka. Ostatecznie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i powołali do życia Bibliotekę Sąsiedzką.

Jak doszło do powstania Biblioteki Sąsiedzkiej na Głównej? Od ponad roku w dzielnicy działa Fyrtel_Główna, czyli przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i integracji sąsiedzkiej prowadzona przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury (SMAK).

Miejsce funkcjonuje dzięki realizacji dwóch projektów: Głównego Centrum Kultury oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych – obie części wzajemnie się uzupełniają i tworzą kompleksowy program kulturalno-edukacyjny skierowany do lokalnej społeczności dzielnicy. Na fyrtlu możemy wziąć udział w cyklicznych warsztatach, spotkać się z sąsiadami na jednorazowych wydarzeniach, powspominać bigbitowe hity na międzypokoleniowych potańcówkach czy razem z innymi przygotować wspólny posiłek podczas kreatywnych podwieczorków.

Czego jeszcze można spodziewać się na Głównej w tym roku?
– Fyrtel_Główna to miejsce dialogu, w którym staramy się kreować działania kulturalne oparte na formule warsztatów, kreatywnych działań edukacyjnych oraz programu wydarzeń współtworzonego przez mieszkańców i mieszkanki Głównej – wyjaśnia Daniel Stachuła, koordynator działań.
Biblioteka Sąsiedzka. – Tegoroczna działania to przede wszystkim działania związane z edukacją kulturową oraz międzypokoleniowa współpraca z sąsiadami i sąsiadkami. Dzięki projektowi Centrum Inicjatyw Lokalnych możemy realizować inicjatywy oddolne wspólnie z mieszkańcami. Jedną z takich inicjatyw jest właśnie Biblioteka Sąsiedzka.

Inicjatywa powstania biblioteki wyszła od pani Beaty Rosińskiej – mieszkanki, która od dłuższego czasu marzyła o księgozbiorze na terenie dzielnicy. Dzięki programowi Centrum Inicjatyw Lokalnych rozpoczęła się realizacja projektu, w który zaangażowali się sąsiedzi i sąsiadki, mieszkańcy i mieszkanki Głównej. W lutym rozpoczęła się zbiórka książek – do tej pory udało się zgromadzić ponad 2000 woluminów, co jest sporym osiągnięciem i wystarczy, by zainicjować otwarcie księgozbioru. Mieszkańcy zorganizowali zbiórkę, opisywali i katalogowali książki, które przekazały m.in. Galeria Miejska Arsenał, Centrum Kultury Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Estrada Poznańska, Czas Kultury, Instytut Książki, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Stowarzyszenie „Razem na Głównej”, Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery”, a także liczne wydawnictwa i anonimowi, prywatni darczyńcy.

Dotychczas w Poznaniu nie funkcjonowała Biblioteka Sąsiedzka. jest to pierwsza tego typu inicjatywa w stolicy Wielkopolski, choć znane są takie miejsca m.in. w Warszawie (Praska Biblioteka Sąsiedzka) czy Wrocławiu (Biblioteka Sąsiedzka na Ołbinie). Specyfika biblioteki na Głównej polega na tym, że nie prowadzi zapisów, kartoteki czytelników, a książki można wypożyczać w wolnym dostępie. Obowiązuje jedynie krótki regulamin, który porządkuje zasady wypożyczeni i zwrotów. Najmniejsza biblioteka w Poznaniu mieści się w siedzibie Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury, przy ul. Głównej 42, w samym centrum dzielnicy. W niedalekiej przyszłości planowane są warsztaty, spotkania autorskie oraz inne wydarzenia promujące literaturę i czytelnictwo wśród mieszkańców i mieszkanek Głównej.

Otwarcie Biblioteki Sąsiedzkiej odbędzie się w piątek 10 lipca o godz. 18:00. Wówczas zaprezentowany zostanie księgozbiór, a mieszkańcy będą mogli wspólnie podyskutować o literaturze w luźnej, niezobowiązującej atmosferze. Jednocześnie cały czas trwa zbiórka książek – można je przynosić do siedziby SMAK. Tego samego dnia o godz. 19:30 planowane jest kino plenerowe na podwórku przy ul. Głównej 42. Oby pogoda dopisała!

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Warto zaglądać także na profil na Facebooku.

Mat. pras., el

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJPK_V7M. Jakie informacje będzie zawierał nowy jednolity plik kontrolny
Następny artykułPiesza Pielgrzymka przeszła przez powiat płoński