A A+ A++

– Panie kierowco, takim smrodzącym samochodem tu niewolno wjeżdżać. To strefa czystego transportu, tu się oddycha. Tam jest znak. Będzie mandat – taką litanię już niebawem będzie mógł wyrecytować strażnik. A wszystko dzięki nowelizacji rozporządzania, które rozszerza uprawnienia straży gminnych (miejskich) do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w obszarze porządku publicznego. Opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji projekt jest powiązany z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Dowód rejestracyjny będzie łatwiej odzyskać. Nowe przepisy dla kierowców
Dowód rejestracyjny będzie łatwiej odzyskać. Nowe przepisy dla kierowców

Zobacz również

– Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych dokonała zmiany w Kodeksie wykroczeń poprzez dodanie artykułu, w którym spenalizowano nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu. Brak uprawnień do wszczynania postępowań mandatowych z tytułu popełnienia ww. wykroczenia skutkuje brakiem możliwości podjęcia przez straże gminne (miejskie) natychmiastowej w skutkach reakcji prawno-karnej, a tym samym sprawowania skutecznej ochrony porządku publicznego oraz ochrony środowiska na poziomie lokalnym – zauważają urzędnicy MSWiA.

W ocenie resortu zmiana przepisów dostosowuje zakres uprawnień strażników straży gminnych (miejskich) do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych do obowiązującego stanu prawnego.

Istnieje zasadność rozszerzenia uprawnień mandatowych straży gminnych (miejskich) – twierdzi ministerstwo.

Jednocześnie, mając na uwadze charakter wykroczenia z art. 96c Kodeksu wykroczeń, proponuje się przyznanie uprawnienia do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego za przedmiotowe wykroczenie tylko tym strażnikom straży gminnych (miejskich), którzy posiadają upoważnienie do wykonywania kontroli ruchu drogowego – zastrzega.

Przepisy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewidują możliwość ustanowienia przez gminy strefy czystego transportu, w której mogą poruszać się wyłącznie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem albo gazem ziemnym. Wyjątki dotyczą różnego rodzaju służb publicznych, mieszkańców strefy. Znaki drogowe przewidziane w tym przypadku to: D-54 “strefa czystego transportu” oraz D-55 “koniec strefy czystego transportu”. Kierowcy, który nie przestrzega ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu grozi mandat do 500 zł.

Volkswagen e-Up! – elektryczny maluch / Volkswagen / ULI_SONNTAG

Zakładanym rezultatem wdrożenia proponowanych zmian będzie wzmocnienie ochrony porządku publicznego w gminach posiadających straże gminne (miejskie) przez zwiększenie skuteczności ścigania i karania sprawców naruszeń przepisów porządkowych – wyjaśnia MSWiA i twierdzi, że zmiany przyczynią się do zwiększenia efektywności … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKP realizuje w Łodzi inwestycje za 49 mln zł. Powstają 3 nowe przystanki, 3 kolejne są modernizowane [ZDJĘCIA]
Następny artykułŚmiertelny wypadek na zakopiance. Nie żyje motocyklista