Był to pierwszy w jej historii wirtualny koncert na finał sezonu. Jak dotąd obejrzało go już więcej melomanek i melomanów, niż udałoby się naraz zmieścić w sali koncertowej przy ul. Wilsona. Nic jednak nie zastąpi spotkań z publicznością na żywo, do których filharmonicy mają nadzieję powrócić już jesienią.
Filharmonia celebrowała swój niespełniony jeszcze do końca jubileusz – bo specjalny koncert z tej okazji dopiero przed nami. Występ był także okazją, aby świętować 250-tą rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej wykonała jego VII Symfonię A-dur. Z kolei Chór Filharmonii Collegium Cantorum – pod kierownictwem Janusza Siadlaka – zaprezentował pieśni i fragmenty z oratoriów Józefa Haydna. W potrójnej roli – dyrygenta, wiolonczelisty oraz wygłaszającego słowo wstępne – wystąpił dyrektor artystyczny Filharmonii Adam Klocek. W części chóralnej zabrzmiały wykonania solistyczne Tetyany Boretskiej-Kruk, Małgorzaty Siadlak, Agaty Widery i Michała Gębali, którym akompaniowała Olga Wowkotrub.
Koncert, którego premiera miała miejsce 19 czerwca, można odtworzyć na kanale Filharmonii w serwisie YouTube TUTAJ. Film zrealizowała Filharmonia Częstochowska, a nagraniem, opracowaniem i montażem zajęli się Piotr Tyras, Dawid Madej i Dariusz Madejski.
75. sezon artystyczny Filharmonii Częstochowskiej zbiegł się z pandemią – przez ponad trzy miesiące instytucja nie mogła organizować żadnych wydarzeń w swojej siedzibie przy ul. Wilsona. Nie mógł jak dotąd odbyć się uroczysty koncert jubileuszowy, którego datę trzeba było już dwukrotnie przekładać. Za to aktywności nie przerwały zespoły artystyczne Filharmonii, dając jej dowody w ciepło przyjmowanych muzycznych produkcjach w internecie.
Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia Filharmonii zaplanowany jest na 18 września – czyli na inaugurację kolejnego sezonu – już w sali koncertowej. Wystąpią wszyscy wykonawcy, którzy mieli uświetnić pierwotnie planowany, uroczysty marcowy koncert.
Na program złożą się utwory związane z samą Filharmonią, ale i z Częstochową. Jako że patronem instytucji jest wirtuoz skrzypiec Bronisław Huberman, oczywistym wyborem była kompozycja na skrzypce w roli głównej – i tak będzie to II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany przez samego Hubermana. Jego wykonawcą będzie nazywany ,,polskim Paganinim” Mariusz Patyra, podziwiany przez częstochowską publiczność po raz pierwszy w 2003 roku podczas koncertu „Wielkie talenty, wielkie nadzieje” w ramach IV Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Dwa lata temu wirtuoz powrócił na częstochowski festiwal już z recitalem mistrzowskim, a teraz uświetni jubileusz Filharmonii. Zagra u boku jej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Adama Klocka, który specjalnie na tę okazję napisał utwór „In Paradisum” i tym samym zadebiutuje w Filharmonii w roli kompozytora. Wieczór rozpocznie się poematem symfonicznym „Orawa” związanego z Częstochową szczególnym sentymentem Wojciecha Kilara (mającego od niedawna w mieście ulicę swojego imienia). Filharmonicy Częstochowscy pod batutą Adama Klocka byli wykonawcami słynnego „Exodusu” Kilara podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80-tej rocznicy urodzin kompozytora.
W wykonaniu obu zespołów artystycznych, Chóru i Orkiestry, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha – zabrzmi też podniosłe „Te Deum” Antonína Dvořáka, podkreślając uroczysty dla Filharmonii moment.
Na październik 2020 roku pierwotnie przypadał termin kolejnej edycji jednego z flagowych, cyklicznych wydarzeń w Filharmonii – Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana. Pandemia zaburzyła tryb przygotowań do tak dużej, międzynarodowej imprezy, której organizacja i promocja wymagają ogromnego nakładu sił, czasu i zaangażowania. A także stabilizacji, której brakuje w warunkach pandemii. Zdecydowano więc o przeniesieniu 13. edycji Festiwalu na przyszły rok (najprawdopodobniej wrzesień). Wcześniej podobna decyzja zapadła co do 16. edycji Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring – ta impreza, także międzynarodowa, została przeniesiona na czerwiec 2021.
Organizatorzy zdecydowali także o przesunięciu innych odbywających się w Filharmonii przedsięwzięć – planowany na luty 2021 roku Konkurs Wokalny im. Reszków odbędzie się na początku 2022 roku, a przypadająca na wrzesień 2021 kolejna edycja Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów – jesienią 2022.
na podst. informacji z Filharmonii Częstochowskiej, Marcin Breczko
zdjęcia z koncertu: Agnieszka Małasiewicz (Filharmonia Częstochowska)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS