A A+ A++

“Mieszkanie plus” to zainicjowany przez premier Beatę Szydło program budowy tanich mieszkań na wynajem z opcją nabycia do nich praw własności. Lublin do programu nie przystąpił, ale mieszkania w ramach rządowego programu powstają w Świdniku.

Przewidziane są dla osób, które mają za wysoki dochód, by ubiegać się o mieszkanie komunalne, ale zbyt niski by dostać kredyt hipoteczny. Samorządy lokalne same mogą zdecydować, komu przyznać pierwszeństwo do mieszkań. Mogą to być na przykład młode małżeństwa, wielodzietne rodziny, osoby z niepełnosprawnością albo nauczyciele. Wymogiem niezbędnym jest tzw. zdolność czynszowa. Dochody muszą wystarczać na opłacenie czynszu i rachunków ( do dochodu liczą się także świadczenia typu 500 plus). Rada miasta Świdnik ma uchwalić kryteria naboru w trzecim kwartale 2020 r. Sam nabór ma rozpocząć się w pierwszym bądź drugim kwartale 2021 r. 

Mieszkania w Świdniku powstają przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” 24, na 1,1-hektarowej działce wskazanej przez samorząd. W dwóch trzypiętrowych budynkach będzie 108 mieszkań. Do tego 162 miejsca parkingowe naziemne. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Stelmach i Partnerzy. Powstanie też plac zabaw. Same mieszkania natomiast będą zróżnicowanej wielkości: od kawalerek (28 m kw) po czteropokojowe o wielkości 71 m kw. 

Najemcy dostaną mieszkania wykończone pod klucz. Na podłogach będą panele, w kuchni: terakota i glazura nad poziomem szafek, w łazience: glazura, terakota i biały montaż. Do tego drzwi wewnętrzne i zewnętrzne oraz ściany pomalowane na biało. Po stronie lokatorów będzie zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD.

Pierwszy etap naboru to przyjmowanie wniosków. Będzie można je wypełnić online lub w urzędzie miasta. Potem samorząd każdemu przydzieli odpowiednią liczbę punktów zgodnie z kryteriami pierwszeństwa jakie ustali. Np. jeżeli w uchwale rady miasta znajdzie się zapis „10 punktów za każde dziecko” i „dwa punkty za rozliczanie się z podatku w Świdniku”, to przy dwójce dzieci i rozliczaniu się w Świdniku będzie można otrzymać 22 punkty. Weryfikowana będzie jeszcze zdolność czynszowa i to, czy ktoś nie ma zaległych długów. 

“Mieszkanie dla Rozwoju”, bo tak oficjalnie nazywa się ten program, można wynajmować (jest to tzw. najem instytucjonalny), a w niektórych inwestycjach możliwe jest także stopniowe dochodzenie do własności mieszkania (możliwe przez okres od 15 do 30 lat). Obecnie w Świdniku w grę wchodzi jedynie umowa najmu instytucjonalnego.

Inwestycję w Świdniku realizuje spółka celowa MDR Świdnik, której udziałowcami są: PFR Nieruchomości (półka zależna Polskiego Funduszu Rozwoju) oraz samorząd lokalny.

Szczegóły inwestycji można znaleźć na stronie: swidnik.mdr.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiathlonistki kończą zgrupowanie. Kamila Żuk zadowolona ze swojej formy
Następny artykułKantory wzięły miliony w ramach tarczy. PFR chce zwrotu pieniędzy