Ten obszar mieszkańcy od lat wskazują jako miejsce, w którym powinien powstać nowy park dla olsztyńskich sypialni. W rejonie tym brakuje terenów zielonych z prawdziwego zdarzenia, a o ich potrzebie mówi się od dawna.
Szansą na realizację tych postulatów jest budowa zbiorników retencyjnych. Zakres prac jest bardzo szeroki. – W ich ramach w grę wchodzi wykonanie konstrukcji i technologii zbiornika retencyjnego, urządzenie fontanny wraz z instalacją poboru wody opadowej, wykonanie nawierzchni dojazdu, zjazdu, chodnika i ścieżki rowerowej – wylicza prezydent Piotr Grzymowicz.
Wiele atrakcji dla mieszkańców
To także nasadzenia drzew, krzewów i bylin, wykonanie elementów małej architektury takich jak drewniane siedziska przy fontannie, ławki, leżaki, zestawy piknikowe, śmietniki, grill miejski. Dojdą do tego hamaki, stojaki na rowery oraz wyposażenie placu zabaw zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. – Aktualnie wykonawca zadania pn. „Budowa zbiornika małej retencji wód deszczowych przy ul. Sikorskiego – Paukszty” jest na etapie wykańczania robót związanych z konstrukcją i technologią zbiornika retencyjnego oraz robót ziemnych związanych z innymi elementami inwestycji. Prowadzone są prace związane z wykonywaniem nawierzchni oraz instalacjami elektroenergetycznymi, a zaawansowanie rzeczowo-finansowe na koniec kwietnia 2020 r. wyniosło 56,97 proc. – informuje prezydent Grzymowicz. – Zgodnie z podpisanymi z wykonawcą robót umową oraz aneksami termin zakończenia prac mija 31 października 2020 r.
Prezydent zaznacza, że na chwilę obecną gmina Olsztyn nie ma zaplanowanych innych działań inwestycyjnych związanych z zagospodarowaniem terenu zlokalizowanego pomiędzy Jarotami a Nagórkami.
Kolejne zbiorniki w realizacji
Docelowo miasto zrealizuje cztery inne zbiorniki retencyjne:
** ul. Bukowskiego/Antonowicza (pojemność: 1350 m sześc.). Tutaj zlokalizowana zostanie pływająca fontanna stanowiąca atrakcję dla mieszkańców.
** ul. Bydgoskiej (1906 m sześc.),
** ul. Witosa/Laszki (650 m sześc.),
** ul. Bukowskiego/Brylantowej (14 130 m sześc.).
** przebudowany zostanie także zbiornik zlokalizowany w pobliżu marketu OBI (104 960 m sześc.)
Zbiornik umożliwiają gromadzenie nadmiaru wody z opadów atmosferycznych, która potem może być wykorzystywana na potrzeby przeciwpożarowe, do podlewania miejskiej zieleni oraz mycia ulic i chodników. Łączna wartość umowy na te zbiorniki to niemal 7,8 mln zł, a 85 proc. tej kwoty to unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS