A A+ A++

Republika Południowej Afryki rozpoczyna konsultacje w sprawie nowych mocy jądrowych

16.06.2020r. 15:40


Departament Zasobów Mineralnych i Energii Republiki Południowej Afryki (DMRE) ogłosił zapytanie o informacje (RFI), aby umożliwić ocenę technologii jądrowych, które można rozważyć w ramach krajowego programu budowy 2500 MWe nowych mocy jądrowych. Program może obejmować zarówno wielkoskalowe reaktory wodne ciśnieniowe (PWR), małe reaktory modułowe (SMR) jak i kombinacje różnych technologii.


“Publikacja RFI to początek prac przygotowawczych do opracowania planów przyszłego programu jądrowego” – powiedział Gwede Mantashe, minister ds. zasobów mineralnych i energii.
“Biorąc pod uwagę długi czas realizacji budowy nowych mocy jądrowych, wstępne planowanie jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii dla społeczeństwa” – stwierdził minister.

Mantashe powiedział w maju, że DMRE rozpocznie prace nad planem zakupów technologii jądrowej, który jest zgodny ze Zintegrowanym planem zasobów RPA z 2019 r.

“Przewiduje się, że południowoafrykański program energetyki jądrowej może obejmować połączenie zarówno konwencjonalnych technologii reaktorów PWR, jak i SMR, łącznie do mocy 2500 MWe, osiągniętej w tempie i skali, na jaką kraj może sobie pozwolić”, zawiera RFI. Ze względu na “znaczącą różnicę w technologii i zaawansowania prac” między konwencjonalnymi PWR i SMR uczestnicy mogą przedstawiać więcej niż jedną technologię.

Technologie PWR przesłane do RFI powinny być obecnie dostępne na rynku. Oczekuje się, że technologie SMR będą wdrażane do komercjalizacji do 2030 r. Zgłoszenia muszą dotyczyć takich aspektów, jak: koszty i finansowanie; charakterystyczne cechy projektowe obiektu; konieczność licencjonowania projektu elektrowni w RPA; wykonalność budowy w lokalizacjach w RPA; szczegółowy plan zarządzania projektem; oraz orientacyjne modele kontraktowania. Zgłoszenia dotyczące konwencjonalnych PWR powinny również obejmować opcje wykorzystania reaktora do odsalania wody morskiej.

Uczestnicy RFI – które DMRE opisuje, jako samodzielne zadanie gromadzenia informacji i testowania rynku – mają czas do 15 lipca na zarejestrowanie swojego zainteresowania RFI.

Dwa reaktory PWR zainstalowane w EJ Koeberg, o sumarycznej mocy 1860 MWe zarządzane są przez państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Eskom. Rozpoczęły działalność komercyjną w połowie lat 80. XX wieku i razem wytwarzają około 5 proc. energii elektrycznej w Republice Południowej Afryki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKto widział to zdarzenie? [ Społeczeństwo ]
Następny artykułNitras: Trzaskowski ma w programie związki partnerskie. Małżeństwom jednopłciowym mówi “nie”