W artykule opublikowanym na łamach czasopisma “Science” niewielki międzynarodowy zespół badaczy sugeruje przetestowanie doustnej szczepionki przeciwko polio, aby sprawdzić, czy może ona chronić ludzi przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
W swoim artykule Konstantin Chumakov, Christine Benn, Peter Aaby, Shyamasundaran Kottili i Robert Gallo przekonują, że szczepionka może zapewnić ochronę przed innymi infekcjami wirusowymi. Wskazują również, że wieloletnie badania nad lekiem świadczą o bezpieczeństwie jego stosowania.
Szczepionki przeciwko polio są używane od lat 50. XX wieku. Występują w dwóch odmianach: inaktywowanej (podawane przez wstrzyknięcie) i osłabionej (podawane doustnie). Połączenie tych dwóch rodzajów szczepionek umożliwiło prawie całkowitą eliminację polio.
Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy.
Dotychczasowe badania pozwoliły stwierdzić, że podanie leku zapewnia pewien stopień odporności na inne rodzaje infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.
W swojej pracy naukowcy przekonują, że konieczne jest przetestowanie, czy doustna (osłabiona) szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu zakażeniom COVID-19. Zastosowanie tego rodzaju szczepionki pozwala na aktywację pierwotnej odpowiedzi immunologicznej organizmu, która często wystarczy, aby zwalczyć koronawirusa.
Zdaniem ekspertów podanie osłabione szczepionki na polio jest związane z niewielkim ryzykiem. Uważają oni, że potencjalne konsekwencje są znacznie mniejsze niż korzyści, które można osiągnąć, jeśli okaże się, że szczepionka jest skuteczna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS