A A+ A++

Lekki, stylowy i co najważniejsze – łatwy w wykonaniu. Ten namiot robi furorę na Instagramie. Chcesz sprawić radość swojemu dziecku? Podaruj mu tipi!

d2ksplx

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Tipi to rodzaj namiotu wywodzącego się z kultury Indian z Ameryki Północnej. Nazwa pochodzi z języka siou i oznacza “miejsce, w którym się żyje”. Dawniej tego rodzaju namioty były miejscem zamieszkania koczowniczych plemion, a dziś stały się wnętrzarskim hitem. Świetnie prezentują się w dziecięcych pokojach, a pociechy uwielbiają się w nich bawić. Zaletą tych namiotów jest to, że wyglądają estetycznie, a do tego są lekkie i łatwe w przechowywaniu.

d2ksplx

Jak zrobić namiot tipi?

Dziecięce pokoje, w których królują dodatki wykonane z naturalnych materiałów, od lat robią furorę. A jeszcze bardziej cenimy te rzeczy, które powstały w duchu DIY. Do takich przedmiotów z pewnością warto zaliczyć namiot tipi. Oczywiście można go kupić w sklepie, jednak gotowy zestaw z poduszkami to zazwyczaj koszt rzędu kilkuset złotych. Dlatego lepiej spróbować wykonać go samodzielnie – potrzebne materiały wyniosą nie więcej niż 100 zł.

Jak samodzielnie zbudować taki namiot? W zasadzie można to zrobić na dwa sposoby – korzystając z odpowiedniego wykroju lub narzucając materiał na drewniany stelaż.

Shutterstock

Namiot z wykrojem materiału i szyciem

Główną konstrukcję namiotu stanowią 4 kije – każdy o długości 200 cm. Najlepiej poszukać ich w marketach budowlanych lub sklepach internetowych. Jeżeli będzie problem z ich znalezieniem, można zamówić je w stolarni albo spróbować wykorzystać drewniane kije od szczotki. Pozostałe akcesoria to: tkanina o szerokości 140-550 cm oraz sznurek jutowy o długości 100 cm. Będzie również potrzebna maszyna do szycia.

d2ksplx

Jeżeli chodzi o materiał, warto postawić na drelich – nie marszczy się i “współpracuje” z kijami. Co do kształtu – w internecie znajdziesz gotowe wykroje, którymi warto się posiłkować. Należy wyciąć odpowiednie kawałki według określonego szablonu, a następnie połączyć je zgodnie z instrukcją. Miejsce zszycia warto wzmocnić ozdobną lamówką.

W kijach należy również wywiercić otwory (ok. 20 cm od jednego z końców) i przeciągnąć przez nie sznurek. Następnie trzeba włożyć drążki w tunele, tak by końce ze sznurkiem były na górze namiotu. Nie zapominaj o doszyciu troczków, które przydadzą się, gdy będziesz podwiązywać wejście do namiotu. Tak wykonane tipi będzie gotowe do użytku.

Unsplash.com

Namiot tipi z materiału i drewnianych kijów

W przeciwieństwie do szycia namiotu na podstawie wykroju, tak metoda jest o wiele prostsza. Nie musisz korzystać z maszyny do szycia. Do zbudowania namiotu wystarczy 5 kijków, sznurek oraz materiał.

d2ksplx

Zacznij od wywiercenia w kijach otworów na wylot (na wysokości ok. 30 cm od góry), tak aby sznurek przeszedł przez wszystkie dziurki. Poza kijami będzie potrzebny oczywiście sznurek – należy przewlec go przez otwory i związać na supeł. W ten sposób powstanie stelaż pod materiał. Pamiętaj, że kije powinny być w miarę szeroko rozstawione, aby dziecko miało swobodę ruchów w namiocie.

Gdy konstrukcja będzie gotowa, zarzuć tkaninę na stelaż. Możesz zdecydować się na konkretny wzór, np. aztecki lub szczyty górskie. Jeśli jednak nie chcesz kupować gotowej tkaniny, wykorzystaj zwykłe prześcieradło lub inny materiał. Po bokach przypnij drewniane spinacze, za pomocą których rozchyli się wejście do namiotu. Aby konstrukcja lepiej się trzymała, wierzchołek stelaża można obwiązać grubym sznurkiem jutowym. Indiański szałas tipi jest gotowy do użycia!

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChiny chcą ograniczyć napływ zagranicznego węgla
Następny artykułJ.W. CONSTRUCTION HOLDING SA (47/2020) Zmiana warunków emisjo obligacji serii JWX0116