Dodatek solidarnościowy to nowe świadczenie w wysokości 1400 złotych miesięcznie, które ma być wypłacane za okres od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać dodatek solidarnościowy?
Ze względu na sytuację gospodarczą i kryzys wywołany przez COVID -19 wiele osób traci źródło utrzymania. Wprowadzenie nowego świadczenia, jakim jest dodatek solidarnościowy, ma na celu zapewnienie im finansowego wsparcia.
Projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przedstawił Prezydent Andrzej Duda. Ustawa została już przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu.
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków
Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?
Zgodnie z projektem ustawy, dodatek solidarnościowy przysługuje osobie, która straciła pracę po dniu 15 marca 2020 r. – pracodawca rozwiązał z nią umowę za wypowiedzeniem lub nie przedłużył umowy i uległa ona rozwiązaniu ze względu na upływ czasu, na który była zawarta.
Warunkiem jest, aby osoba taka w 2020 roku podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni.
Zobacz również:
Dodatek solidarnościowy – wniosek
Aby otrzymać zasiłek solidarnościowy będzie trzeba złożyć wniosek do ZUS w terminie do 31 sierpnia 2020 r. Wnioski złożone później nie będę rozpatrywane.
Co będzie zawierał wniosek?
1) dane osoby uprawnionej:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
2) dane pracodawcy, u którego osoba uprawniona była zatrudniona:
- imię i nazwisko, nazwę skróconą,
- numer NIP, a jeżeli nie nadano tego numeru – numery PESEL i REGON;
3) oświadczenie osoby uprawnionej, o spełnieniu warunków do ubiegania się o dodatek solidarnościowy
4) oświadczenie osoby uprawnionej o kwocie wypłaconego zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, o których mowa ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za miesiąc, w którym składany jest wniosek;
5) wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego;
6) inne informacje niezbędne dla ustalenia prawa do dodatku solidarnościowego;
7) podpis osoby uprawnionej.
Wnioski będą składane za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym, albo wykorzystując sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie teleinformatycznym.
Dodatek solidarnościowy – wysokość, zasady wypłacania
Kwota dodatku solidarnościowego to 1400 zł. za miesiąc kalendarzowy. Będzie ona wypłacana za okres nie dłuższy niż 1 czerwca 2020 r. – 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o jego otrzymanie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS