Nieduże drewniane meble, fotele, stoliki, zegary czy lampy – takie właśnie przedmioty można przynieść do sklepu społecznego. – Prosimy o rzeczy w dobrym stanie. Drobne naprawy zrobimy, ale większych nie jesteśmy w stanie – mówi Olga Porożyńska ze Sklepu Społecznego pod Cisem, który mieści się w Elblągu przy ul. Stawidłowej 3. 19 maja 2020 roku sklep oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Sklep postanowiła odwiedzić ekipa Dzień DObry TVN: O tym sklepie z artykułami do wystroju wnętrz można by powiedzieć: „sklep jak sklep”, ale to nic bardziej mylnego. Wszystko, co tu jest, jeszcze całkiem niedawno było tylko odpadem, a dzięki pracy osób wykluczonych społecznie – zyskuje nowe życie.
Cel pierwszy – odświeżenie i renowacja starych rzeczy
Miejsce, o którym mowa to tak zwany sklep społeczny, którego jednym z celów jest dawanie nowego życia niepotrzebnym przedmiotom darowanym przez ludzi.
-“Chcemy skłonić lokalną społeczność, żeby nas wpierała poprzez przekazywanie przedmiotów, my możemy te przedmioty naprawiać w oparciu o naszą pracownię”
– powiedział Maciej Bielawski, wiceprezes Stowarzyszenia ESWIP.
W asortymencie sklepu są więc na przykład odnowione fotele, komody, taborety, witryny czy akcesoria dekoracyjne. Można tu również znaleźć oryginale meble wykonane z nieoczywistych części.
-“Tutaj mamy pufy przygotowane w naszych pracowniach. W środku jest opona samochodowa”
– wyjaśniła, oprowadzając nas po sklepie Justyna Duks.
W sklepie jest także siedzisko, którego obicie zrobione jest z włóczki powstałej z pociętego w paski bawełnianego materiału. Meble w sklepie wyglądają naprawdę zjawiskowo i szybko znajdują nabywców.
Mieliśmy klientkę, która przyszła z ciekawości, żeby zobaczyć jak wygląda asortyment. Pochodziła sobie 10 minut, po czym stwierdziła, że jest przepiękna komoda, którą będzie chciała zakupić i następnie stanęła przy witrynce szklanej, takiej typowej, lekarskiej witryny i powiedziała, że nie wyjdzie ze sklepu dopóki jej nie kupi.
– powiedziała instruktorka sklepu społecznego, Olga Porażyńska.
Cel drugi – nauka zawodu
Innym celem tego typu działalności jest aktywizacja osób, którym trudniej odnaleźć się na rynku pracy. Jedną z nich jest Anna Deliga.
Miałam pewną przerwę w pracy i dziewczyny chciały mi pomóc ją znaleźć. Odnawianie mebli od zawsze było moim hobby, więc jak usłyszały, że lubię bawić się z drewnem i z meblami, no to stwierdziły, że może mi się to spodoba
– powiedziała.
I rzeczywiście tak się stało, z czego Anna jest niezwykle zadowolona, bo nie tylko robi to co lubi, ale ma odpowiednie do tego narzędzia i fachową pomoc.
Maciej Bielawski marzy, aby zespół stale się powiększał i dzięki zdobytym kwalifikacjom trafiał do zakładów lokalnych przedsiębiorców.
Materiał Dzień Dobry TVN można obejrzeć klikając tutaj
Źódło: DDTVN
www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS