A A+ A++

Podgórze zaczęło swoje istnienie jako prawobrzeżna dzielnica wsi Kazimierz. Wolnym Królewskim Miastem ogłosił je w 1784 roku cesarz Józef II. Po latach rozwoju, kiedy to tłumnie przybywali do Podgórza fabrykanci, przedsiębiorcy i rzemieślnicy, miasto zostało włączone w administracyjne granice Krakowa. Miało to miejsce dokładnie 4 lipca 1915 roku.

Zwiedzanie dzielnicy najlepiej zacząć od przejścia kładką pieszo-rowerową o. Bernatka. Patrząc z niej na dzielnicę widzimy z prawej strony kamienicę z dwoma wykuszami. To tzw. Aleksandrowicz z 1906 roku. Z lewej zaś – zupełne jej przeciwieństwo – nowoczesną siedzibę Cricoteki. W budynek ten wkomponowano zresztą dawną elektrownię z 1900 roku, która jest za razem najstarszą elektrownią w dzisiejszym Krakowie.

Na tym przykładzie najlepiej widać ducha Podgórza – tu stare miesza się z nowym i zupełnie sobie nie przeszkadza. Następnym punktem wycieczki po nadal kameralnym i zielonym Podgórzu może być Rynek Podgórski z kościołem św. Józefa. Wydaje się on sporych rozmiarów budowlą? Nic bardziej mylnego. To tylko złudzenie optyczne spowodowane trójkątnym kształtem placu.

Przykładem nowego życia starych rejonów może być … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdkryto nową podatność na nadużycia w wierszu poleceń Windows. Aktualizacji nie będzie
Następny artykułKPSP Augustów: #GaszynChallenge – JRG Augustów