Maria van Kerkhove, epidemiolog WHO i kierownik techniczny ds. pandemii sprostowała swoją wypowiedź, z której wynikało, że przenoszenie COVID-19 przez osoby bezobjawowe “jest bardzo rzadkie”.
Wcześniej, niektórzy eksperci od chorób zakwestionowali jej poniedziałkowe oświadczenie, twierdząc, że te wskazówki mogą stanowić problem dla rządów, w czasie znoszenia blokad.
Jak sprostowała we wtorek epidemiolog WHO niektórzy zakażeni nie wykazują objawów, ale wciąż mogą zarażać innych.
–Niektóre szacunki wskazują, że około 40 procent transmisji może pochodzić z bezobjawowych (przypadków) – pochodzą one z modeli dlatego nie uwzględniłam tego w mojej wczorajszej odpowiedzi, ale chciałem się upewnić, że to wyjaśniłam – mówiła Maria van Kerkhove.
Jak dodał dr Mike Ryan, ekspert WHO, nowy koronawirus osadza się w górnych drogach oddechowych, co ułatwia przenoszenie przez kropelki niż pokrewne wirusy, takie jak SARS lub MERS, które osiadają w dolnych drogach oddechowych.
Wirus najbardziej zaraźliwy przy pierwszych objawach
Jak przekazali we wtorek eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, najnowsze z najnowszych badań wynika, że ludzie zakażeni koronawirusem są najbardziej zaraźliwi w momencie, gdy zaczynają czuć się źle.
– Z bardzo ograniczonych danych, które mamy obecnie, wynika, że zakażeni mają więcej wirusów w swoim ciele w tym samym czasie gdy rozwijają objawy, więc bardzo wcześnie – powiedziała Maria van Kerkhove. Wstępne badania przeprowadzone w Niemczech i Stanach Zjednoczonych sugerowały, że osoby z łagodnymi objawami mogą być zakaźne nawet przez 8–9 dni, a może znacznie dłużej u osób poważnie chorych – dodała.
– Teraz, gdy patrzymy na COVID-19, mamy zakaźny patogen, który jest obecny w górnych drogach oddechowych, u których miana wirusa osiągają szczyt w momencie, gdy zaczynasz chorować – mówił Mike Ryan. -Możesz być w restauracji, czując się doskonale i zacząć mieć gorączkę, czujesz się dobrze, nie pomyślałeś o pozostaniu w domu, ale w tym momencie Twój poziom wirusa może być naprawdę dość wysoki – dodał
źródło: Reuters
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS