A A+ A++

Uważano, że dobrobyt i siła są ze sobą ściśle połączone, bo siła państwa wywodzi się z dobrobytu, a dobrobyt jest niezbędny do tworzenia siły.

Termin merkantylizm pochodzi od łacińskiego słowa mercami, czyli handlować i włoskiego mercante.

Merkantylizm: wielkie odkrycia i scentralizowana władza

Merkantylizm najlepiej funkcjonował w epoce wielkich odkryć geograficznych, gdy powstawały kolonie i rozwijał się handel międzynarodowy, przy jednoczesnej silnej władzy centralnej państw. Dotyczyło to zwłaszcza krajów zachodnioeuropejskich mających dostęp do morza i dużą flotę. Następowała akumulacja kapitału i powstawały giełdy towarowe. Merkantylizm był swoistą ideologię ekonomiczną klasy nowych posiadaczy kapitału – bankierów, przemysłowców, mieszczaństwa, kupców. Najwcześniej wystąpił we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, czyli krajach, które odegrały dużą rolę w okresie odkryć geograficznych i opanowały szlaki morskie.

Merkantylizm: przywileje królewskie i gospodarka

W scentralizowanym państwie prowadzenie działalności gospodarczej było utrudnione przez drobiazgowe regulacje prawne i biurokracje oraz ograniczanie swobody wyboru konsumentów, np. nakazy kupowania konkretnych produktów krajowych. Zezwalano na tę działalność wyłącznie osobom które, otrzymały królewskie przywileje. Pozwalały one tworzyć wielkie przedsiębiorstwa – kompanie handlowe, które nie stroniły od kolonizowania nowych terenów. Na przełomie XVI i XVII wieku we Francji było około 70 firm handlowym mających takie przywileje.

Merkantylizm zakładał, że jeśli kraj był pozbawiony jakiegoś surowca, to należało kolonizować tereny, na których jest on dostępny. Merkantyliści podkreślali, że kraj powinien stwarzać korzys … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyprawy krzyżowe: jak od nich doszło i jakie były ich skutki?
Następny artykułPodlewanie ogrodu – porady i zasady podlewania roślin ogrodowych