Muzeum Bitwy pod Grunwaldem szuka osób, które pamiętają budowę pomnika i muzeum.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem realizuje projekt “Grunwald – archiwum pamięci”.
— Poszukujemy osób, które pamiętają budowę Muzeum i Pomnika lub uczestniczyły w obchodach 550 – lecia bitwy — informuje Muzeum. — Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pamiętają tamte wydarzenia, aby zgłaszali się do nas w celu udzielenia wywiadu.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr telefonu: 89 647 22 27 lub na adres e-mail: [email protected]
Zgłaszajcie się do nas:
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku,
Stębark 1, 14-107 Gierzwałd
Przypomnijmy.
7 czerwca 1958 roku podjęto decyzję o uczczeniu 550. rocznicy zwycięstwa grunwaldzkiego. Ostateczna decyzja budowy pomnika zapadła jesienią 1959 r. Granit użyty do budowy pochodził z kamieniołomów w Strzegomiu, maszty zostały wykonane w hutach „Batory” i „Ferrum” w Katowicach. Fundamenty pod obelisk i maszty zostały wykonane przez Olsztyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.
Pomnik powstał według projektu rzeźbiarza Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza. Usytuowany na Wzgórzu Zwycięstwa, w miejscu, gdzie według profesora Stefana Kuczyńskiego zostały okrążone i zniszczone chorągwie wielkiego mistrza.
Uroczyste odsłonięcie odbyło się podczas patriotycznej manifestacji, 17 lipca 1960 r. z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i politycznych w 550. rocznicę bitwy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS