A A+ A++


Koniec kontrowersji związanych z arkuszem organizacyjnym jednej z oświatowych jednostek organizacyjnych Powiatu Sieradzkiego – Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu. Sprawę rozstrzygnęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rozpoczęło się od tego, że p.o. dyrektor SOSW Angelika Skrobała nie przekazała Związkowi Nauczycielstwa Polskiego do zaopiniowania projektu arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2020/2021. – Nie miałam takiego obowiązku, ponieważ jednostka, którą od niedawna kieruję, nie jest szkołą, tylko placówką oświatową. To rozróżnienie ma tu zasadnicze znaczenie, bo obowiązujące mnie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej mówi wyraźnie, że arkusz organizacyjny opiniują kurator oświaty, a zatwierdza organ prowadzący. Nie ma w nim mowy o związkach zawodowych – wyjaśnia Angelika Skrobała.

Sieradzki oddział ZNP zareagował pismem, skierowanym do starosty sieradzkiego, w którym prosi o interwencję w sprawie. Powołuje się przy tym na przepisy Prawa oświatowego i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, twierdząc, że „arkusz organizacyjny Ośrodka został sporządzony z istotnym naruszeniem prawa i nie powinien być zatwierdzony przez organ prowadzący do czasu usunięcia tego naruszenia”. Stanowisko to podtrzymał zarząd główny ZNP, zarzucając Powiatowi Sieradzkiemu pozbawianie Związku praw gwarantowanych ustawowo.

W odpowiedzi starosta stwierdził, że podstawą prawną działania specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych jest rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. – Zawarte w nim przepisy szczegółowo ustalają zasady sporządzania i zatwierdzania arkusza organizacyjnego specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. W paragrafie 75 mamy zapis, mówiący, że szczegółową organizację zajęć w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji placówki, opracowany przez jej dyrektora w terminie do 30 kwietnia danego roku. Arkusz ten, po zaopiniowaniu przez kuratora oświaty, zatwierdza organ prowadzący do 31 maja. I tyle. Rozporządzenie nie daje związkom zawodowym uprawnienia do opiniowania arkusza organizacyjnego – mówi Kazimiera Gotkowicz, wicestarosta sieradzki.

Stanowisko związków podtrzymał Łódzki Kurator Oświaty. Stwierdził on, że przepis paragrafu 75 może budzić wątpliwości interpretacyjne w odniesieniu do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a „arkusz organizacyjny tejże placówki powinien być opiniowany przez zakładowe organizacje związkowe, będące jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych”. W tej sytuacji Powiat poprosił o opinię MEN.

Pismem z 2 czerwca 2020 r. ministerstwo potwierdziło interpretację prawną Powiatu Sieradzkiego: Prawo oświatowe nie nakłada na dyrektora placówki (w tym dyrektora specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego) obowiązku przekazania arkusza organizacyjnego do zaopiniowania przez zakładowe organizacje związkowe, a przepisy rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. „nie zawierają regulacji odnoszących się do arkusza organizacji szkoły specjalnej (lub przedszkola specjalnego, które może współtworzyć strukturę ośrodka), wchodzącej w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego”. Jest w nim mowa o placówce, czyli jednostce nadrzędnej wobec szkół specjalnych, przedszkoli specjalnych i grup wychowawczych tworzących jego strukturę.

T.O.

pismo znp1  pismo znp2

pismo starosta1  pismo starosta2

pismo starosta3  znp

kuratorium1  kuratorium2

men1  men2

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMeblościanka do salonu. Kiedyś przeżytek, teraz wraca do łask
Następny artykułTruskawkowa pełnia Księżyca. Zjawisko widoczne w piątek, 5 czerwca