A A+ A++

Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal w całości został przeniesiony do sieci. Filmy są dostępne na stronie internetowej wydarzenia – seanse zaczynają się o konkretnej godzinie, zgodnie z programem. Spotkania z twórcami filmów będą transmitowane także w mediach społecznościowych.

Ten festiwal jest szczególny, bo jubileuszowy, ale nie będzie sześćdziesięciu tortów przy pobliskim skwerze Andrzeja Wajdy, nie będzie toastów ani koncertu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, ale będzie piękny program, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie sześć miesięcy – mówił podczas ceremonii otwarcia dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat.

Przypomniał, że na pierwszym festiwalu w 1961 r. nagrodzony został Kazimierz Karabasz (zmarły w 2018 r.). Dzięki nagraniom Wideo w uroczystym rozpoczęciu tegorocznego festiwalu uczestniczyli dwaj inni ówcześni laureaci: Witold Giersz – twórca animacji, oraz Jerzy Hoffman, który karierę reżyserską zaczynał od kręcenia dokumentów.

Obecny, już 60. festiwal, tak ważny dla naszego środowiska, w pewnym sensie jest znowu tym pierwszym. Pierwszym w wersji internetowej – powiedział Giersz. Jerzy Hoffman życzył uczestnikom i twórcom festiwalu oraz publiczności zdrowia i spotkania w “normalnych, ludzkich czasach“.

Widzowie mogli obejrzeć filmy: “Mały westernWitolda Giersza oraz “Dwa oblicza BogaJerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, a potem premierowy dokument “PollywoodPawła Ferdka.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, otwierając festiwal, podkreślił, że jest to wydarzenie, które nie potrzebuje żadnej rekomendacji.

To nie tylko jeden z najstarszych, ale też najważniejszych i najlepszych festiwali tego typu na świecie. To miejsce debiutu wielu wybitnych reżyserów. To historia polskiego dokumentu, to coś, co śmiało można nazwać ikoną polskiego filmu – powiedział Majchrowski.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia jest kinematografia duńska. W ramach sekcji “Fokus na Danię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z tego kraju oraz program dla dzieci i młodzieży i wybór filmów studenckich.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma we wtorek Peter Forgacs – wybitny węgierski dokumentalista i światowej klasy artysta multimedialny.

W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł.

Od 31 maja do 7 maja widzowie będą mogli zobaczyć prawie 200 filmów z całego świata, wśród nich dokumenty oraz krótkometrażowe filmy fabularne i animowane. Cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, na których czekają nagrody o łącznej wartości 238 tys. zł.

Przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego będzie Łukasz Żal, dwukrotnie nominowany do Oscara – za “Idę” i “Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego. Najlepsze filmy rodzimych twórców w Konkursie Polskim wybierze jury, którego pracą pokieruje reżyserka i scenarzystka Magdalena Łazarkiewicz.

Reżyser nominowanego do Oscara “Bożego Ciała” Jan Komasa został wybrany na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnobrzeg: Pijany kierowca spowodował kolizję, uszkodził uliczną latarnię i uciekł
Następny artykułUSA. Reporterka postrzelona podczas zamieszek. “Poczułam na twarzy krew. Krzyczałam ‘jestem z prasy!'”