A A+ A++

Jezioro Wigry

fot. Fotokon / Shutterstock

Znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i jest jego największym jeziorem. Wigry udostępnione są turystom, można po nich żeglować lub wybrać się na spływ kajakowy, ale należy pamiętać, że istnieje tam tzw. strefa ciszy, która oznacza, że nie można używać napędu spalinowego. Warto dodać, że w większości brzegi jeziora mają pierwotny charakter.

Również sam Wigierski Park Narodowy jest doskonale rozwinięty pod względem turystyki. Przebiega przez niego aż 245 km szlaków lądowych, które można pokonywać pieszo czy rowerem. Przedstawiciele parku zachęcają nawet do używania nart biegowych. Na obszarze WPN powstało też wiele punktów i platform widokowych, z których można podziwiać malowniczą okolicę.

Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w okolicy Wigierskiego Parku Narodowego są Stary Folwark (z Muzeum Wigier), Gawrych Ruda czy Wigry. Mają dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, więc turyści chętnie się w nich zatrzymują.

Zobacz wideo Na Podlasiu znajduje się jezioro, które wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jezioro Maróz

Położone jest około 5 km od Waplewa. To jezioro leżące w otoczeniu lasów świetnie nadaje się do wodnych aktywności. W ośrodkach wypoczynkowych można wypożyczyć rowery wodne lub kajaki. Szczególnie warto rozważyć tę drugą opcję, ponieważ jezioro jest częścią szlaku kajakowego rzeki Marózki. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Mielno i prowadzi aż do miejscowości Kurki. Ma około 30 km.

Jezioro znajduje się około 50 km od Ostródy i Olsztyna. Jeśli więc pogoda nie będzie dopisywać lub po prostu znudzi wam się wypoczynek nad wodą, można wybrać się na zwiedzanie któregoś z wymienionych miast. Więcej o Ostródzie przeczytacie w jednym z odcinków naszego cyklu Stąd jestem.

Jezioro MarózJezioro Maróz Aleksandra Wiśniewska

Jezioro Jeziorak

Jest najdłuższym naturalnym jeziorem w Polsce i jednym z największych w naszym kraju. Leży na Pojezierzu Iławskim i stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego, który jest unikatem na skalę europejską – znajduje się na nim pięć pochylni, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach.

Krajobraz Jezioraka jest bardzo atrakcyjny. Jezioro pełne jest urokliwych zatok, półwyspów i wysp (jest ich tam aż 16!). To właśnie na nim znajduje się największa śródlądowa wyspa w Polsce – Wielka Żuława. Jezioro uwielbiają zarówno żeglarze, jak i wind- i kitesurferzy oraz amatorzy kajaków czy nurkowania.

Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Znaną miejscowością turystyczną, która przyciąga żeglarzy, są Siemiany. Wyprawa nad Jeziorak jest obowiązkowa dla miłośników przygód Pana Samochodzika, bohatera powieści Zbigniewa Nienackiego, który szukał tam zaginionych skarbów.

embed

fot. canon_shooter / Shutterstock

Jezioro Wdzydze

Wchodzi w skład Zespołu Jezior Wdzydzkich, które wyróżniają się charakterystycznym kształtem przypominającym krzyż (Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie). Kaszubi często określają cały kompleks mianem “morza kaszubskiego”. 

Na Jeziorze Wdzydze, które stanowi największe ramię zespołu, znajduje się osiem wysp. To z pewnością jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Pojezierzu Kaszubskim. Jak ryby w wodzie będą się tutaj czuli zarówno żeglarze, jak i kajakarze, którzy mogą wybrać się na wyprawę szlakiem rzeki Wdy.

Niedaleko jeziora znajdują się Wdzydze Kiszewskie z najstarszym w Polsce skansenem – Kaszubskim Parkiem Etnograficznym. Działają tam liczne wypożyczalnie sprzętu, przystań żeglarska i dobrze rozwinięta baza noclegowa. 

Jeżeli będziecie mieli ochotę na trochę dłuższą wycieczkę, możecie wybrać się do Kartuz. O tym, co warto tam zobaczyć, przeczytacie w jednym z odcinków naszego cyklu Stąd jestem.

embed

fot. Curioso.Photography / Shutterstock

Jezioro Drawsko

Znajduje się na Pojezierzu Drawskim. Na stronie Urzędu Miasta w Czaplinku, miejscowości, która stanowi główną bazę wypoczynkową i turystyczną nad jeziorem, czytamy, że choć nie ma żadnych oficjalnych rankingów urody, dla czaplinian to Drawsko jest tym najpiękniejszym jeziorem na świecie. O tym, czy mają rację, będziecie musieli przekonać się sami.

Z pewnością jednak można powiedzieć, że nad Drawskiem nie sposób się nudzić. Jezioro ma bardzo urozmaicony krajobraz, pełne jest zatok, znajduje się na nim 12 wysp, na jego brzegu jest wiele piaszczystych plaż. Panują na nim świetne warunki do uprawiania żeglarstwa.

Jezioro jest też częścią szlaku kajakowego rzeki Drawy. Trasa zaliczana jest do jednej z najpiękniejszych w Polsce. Należy się jednak liczyć na niej z paroma utrudnieniami, rzeka niekiedy ma charakter górski, a na jeziorach uciążliwy może być wiatr.

embed

fot. Kapitel / Wikimedia Commons / CC0 Domena Publiczna

Jezioro Trześniowskie (Ciecz) i Łagowskie

Pomiędzy tymi dwoma jeziorami leży Łagów, który jest często nazywany “perłą województwa lubuskiego”. Jego położenie z pewnością was zachwyci, jest bardzo malownicze. Miejscowość świetnie nadaje się na wakacje, które można spędzić, uprawiając sporty wodne, nurkując i zwiedzając okolicę. 

Jedną z największych atrakcji w mieście jest zamek joannitów z narożną, 35-metrową wieżą. Obecnie działają w nim hotel oraz restauracja, ale wieża udostępniona została zwiedzającym. Z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta i okolic.

embed

fot. Emeryk III / Shutterstock

Jezioro Jasne (Czyste)

Kolejne jezioro znajdujące się na Pojezierzu Iławskim. Wyróżnia się niezwykle czystą i przejrzystą wodą (światło dociera tam na głębokość 14-15 metrów), przez co przyciąga setki turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć jego wspaniałą taflę.

Jezioro można jednak podziwiać tylko z brzegów. Nie można się w nim kąpać, jest też zakaz uprawiania sportów wodnych, ale dla tych, którzy z bliska chcą mu się przyjrzeć i spędzić tam nieco więcej czasu, wytyczona została specjalna ścieżka turystyczna. Może to być więc ciekawy pomysł na wycieczkę, jeśli akurat będziecie spędzać urlop w okolicy.

Jezioro JasneJezioro Jasne Fotokon / Shutterstock

Jezioro Węgorzyno

Znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim. Przepływa przez nie rzeka Słupia, która jest szlakiem kajakowym, warto więc wygospodarować czas na spływ. Na brzegu jeziora powstała piaszczysta plaża i kąpielisko, można też wypożyczyć sprzęt wodny.

Jeśli lubicie długie spacery, wybierzcie się na pieszą wycieczkę ścieżką dydaktyczną “Brzegiem Jeziora Węgorzyno”. Jedną z atrakcji okolicy jest letni festiwal jazzowy “Jazz w Lesie” w Sulęczynie, który, jak czytamy na oficjalnej stronie imprezy, “jest najbardziej romantycznym festiwalem jazzowym w Polsce”, a wszystko za sprawą urzekającej lokalizacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświęcim. Świętowali 30-lecie odrodzonej samorządności
Następny artykułEgzamin dojrzałości w dobie koronawirusa