A A+ A++

Jeżeli nie chcemy z nich rezygnować podczas biwaku, wtedy musimy rozważyć nocleg na polu namiotowym. W Polsce jest ich bardzo dużo, więc nie powinniśmy mieć większych problemów z wybraniem odpowiedniego miejsca. Takie miejsca oferują zarówno dostęp do sanitariatów z bieżącą wodą, jak i kuchni turystycznej, w której bez problemu można przygotować posiłek dla całej ekipy. W razie ograniczeń związanych z niewystarczającą ilością palników, można zaopatrzyć się we własną kuchenkę turystyczną. Współczesny rynek sprzętu turystycznego oferuje szeroki wachlarz możliwości, dzięki czemu dostosujemy wybór odpowiednio do naszych potrzeb. Kuchenka turystyczna nie musi już oznaczać dużej wagi bagażu, obecne technologie pozwalają na uzyskiwanie rozwiązań o coraz lepszych parametrach i coraz niższej wadze.

Kiedy już wybierzemy miejsce, w którym rozbijemy obóz, to zwróćmy uwagę na ukształtowanie podłoża, tak by zarówno głowa, jak i nogi spoczywały na tym samym poziomie. Warto również zwrócić uwagę na stopień zacienienia, który może mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza latem. Wysoka temperatura w namiocie potrafi się utrzymywać bardzo długo i jeżeli dopuścimy do jego nagrzania się w pełnym słońcu, to z pewnością nie uda nam się ograniczyć tego efektu przez wietrzenie wnętrza.

Najważniejszą zasadą, o której koniecznie musimy pamiętać, jest ta mówiąca o uwzględnieniu jednego dodatkowego miejsca w namiocie. Oznacza to, że jeżeli wybieramy się pod namiot grupą 3-osobową, to odpowiednim wyborem dla nas będzie namiot 4-osobowy. Po co nam to dodatkowe miejsce? Sprawdzi się doskonale jako przestrzeń na nasz sprzęt i zagwarantuje nam wygodny wypoczynek. Namioty turystyczne zazwyczaj projektowane są w taki sposób, aby przy możliwie jak najmniejszych wymiarach zaoferować miejsce dla maksymalnej liczby osób. Dlatego namiot dwuosobowy może okazać się nieco ciasny dla 2 osób. Zgodnie z wyżej opisaną zasadą, w tym przypadku idealny będzie namiot 3-osobowy.

Przy wyborze odpowiedniego namiotu warto również zastanowić się nad charakterem wyprawy – czy mamy zamiar podróżować w gronie rodzinnym czy w towarzystwie znajomych oraz czy rozbijemy się w lesie czy na polu namiotowym. Jeżeli podróż odbywamy wraz z rodziną to najlepszym modelem dla nas będzie namiot rodzinny. Grupa ta oferuje dużą przestrzeń użytkową, przestronny przedsionek oraz odpowiednią wysokość umożliwiającą swobodne poruszanie się w pozycji wyprostowanej. Wiele modeli oferuje również rozdzielną przestrzeń sypialnianą, na którą w takim wypadku składają się dwie sypialnie znajdujące się po przeciwległych stronach namiotu. Rozwiązanie to często oferują namioty 4-osobowe. Do namiotów rodzinnych zaliczają się również większe modele. Namiot 6-osobowy sprawdzi się nawet jeżeli nasza rodzina nie jest tak duża. Dodatkowa przestrzeń zapewni nam zdecydowanie większy komfort niż miałoby to miejsce w przypadku modelu mniejszego. Zdecydowanie należy rozglądać się za namiotem z tropikiem, aby ograniczyć ryzyko zalania w przypadku intensywnych opadów.

W przypadku biwaku “na dziko” i konieczności przemieszczania się, wybrany przez nas namiot powinien być jak najlżejszy. Dodatkowym atutem będą również kompaktowe wymiary po spakowaniu, które umożliwią bezproblemowe przymocowanie takiego modelu do plecaka lub roweru. W takim przypadku doskonałym wyborem będzie namiot wyprawowy – niezwykle lekki, posiadający ergonomiczne kształty i system szybkiego rozbijania. Jeżeli zdecydujemy się na biwak na łonie przyrody, to warto zdecydować się na namiot w kolorach, które zlewają się z otoczeniem.

Skoro udało się nam ustalić na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze namiotu, to możemy przejść do kolejnych elementów naszego wyposażenia – śpiwora i maty do spania

To element, który odpowiedzialny jest za utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego. To na jaki model powinniśmy się zdecydować, w dużej mierze zależy od pory roku, w której mamy zamiar wybrać się pod namiot. Latem idealnym wyborem będzie… śpiwór letni, tym mianem określane są modele jednosezonowe i dwusezonowe. Należy jednak pamiętać, że lato w Polsce zwykle nie należy do najcieplejszych, dlatego pierwszy wariant może okazać się niewystarczająco dobrym wyborem. Jeżeli jednak mamy już jakiś śpiwór i nie chcemy kupować kolejnego, to w naszym ekwipunku powinna znaleźć się wkładka do śpiwora, która jest w stanie podnieść poziom termoizolacji nawet o 15 stopni Celsjusza.

Pełnowartościowy wypoczynek do podstawa każdej wyprawy. Dlatego powinniśmy zadbać o wygodę podczas jej trwania. Za jej poziom odpowiedzialna będzie mata do spania. Jaką zatem wybrać? Najbardziej ekonomicznym wyborem będzie oczywiście karimata, której głównym atutem jest niska cena przy stosunkowo dobrych parametrach. Jednak, aby obudzić się w pełni wypoczętym, warto zainwestować w produkt bardziej zaawansowany. Mata samopompująca, to rozwiązanie, które z pewnością przypadnie każdemu do gustu. Jej wypełnienie nie wymaga od nas niemal żadnego wysiłku – wystarczy ją rozwinąć, odkręcić zawór, a sprężysta gąbka znajdująca się w jej wnętrzu niemal natychmiast zacznie zasysać powietrze. Wiele modeli posiada również dodatkową warstwę odpowiedzialną za termoizolację od chłodnej gleby.

Pozostało nam jedynie zaopatrzenie się w maść na ukąszenia owadów, których latem w Polsce, bywa naprawdę sporo. Tak przygotowani do wyprawy pod namiot, będziemy w stanie cieszyć się jej urakami w pełni. Jedynie odpowiedni plan pozwoli na odbycie podróży bez żadnych komplikacji.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiga niemiecka. Piszczek kontra Piątek w 30. kolejce Bundesligi
Następny artykułFacebook pozwala już na przesyłanie fotografii do Zdjęć Google