Gdy mówimy o wybitnych wynalazczyniach w większości wszystkim nam przychodzi do głowy Maria Curie-Skłodowska. I choć jej wkład we współczesną naukę jest niepodważalny, to karty historii skrywają wiele innych wybitnych kobiecych umysłów. Przed Wami pięć kobiet, których wynalazki odmieniły nasze codzienne życie.
Hedy Lamarr – hollywoodzka matka WiFi
Historia życia kobiety, którą uważa się za prekursorkę sieci WiFi, mogłaby śmiało posłużyć za scenariusz hollywoodzkiego filmu. Hedy Lamarr, a tak naprawdę Hedwig Eva Maria Kiesler, urodziła się w Wiedniu w 1914 roku w zamożnej, zasymilowanej żydowskiej rodzinie. Od najmłodszych lat marzyła o karierze aktorskiej, które to marzenie spełniła, m.in. dzięki swojej wyjątkowej urodzie. W wieku 19 lat rozgłos przyniosła jej rola w kontrowersyjnym obrazie “Ekstaza”. Film wywołał tak duże poruszenie, że Adolf Hitler zakazał jego wyświetlania na terenie Niemiec.
Jednak jej ścieżka kariery potoczyła się innym torem. W 1933 roku została żoną jednego z najbogatszych Austriaków, Friza Mandla, który handlował bronią z III Rzeszą. Lamarr z tego małżeństwa, prócz znajomości z Mussolinim i Hitlerem, wyniosła wiedzę dotyczącą zaawansowanych uzbrojeń. Sam związek jednak nie przetrwał. Coraz większa niechęć Hedy do nazistów, a tym samym do Friza, przyczyniła się do jej ucieczki do Londynu.
W stolicy Wielkiej Brytanii poznała Louisa Mayera, który zachęcił ją do wyjazdu do USA i podpisania kontraktu z MGM. Jej kariera aktorska z czasem jednak wygasła, kierując Hedę w stronę nauki. W 1941 roku wraz z przyjacielem i kompozytorem, Georgem Antheilem, opatentowała system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych. Jak czas miał pokazać, ich wynalazek wyprzedził swoją epokę. Technologia rozpraszania widma sygnału z przeskokiem częstotliwości nie został wykorzystana w trakcie II wojny, ale powróciła wraz z kryzysem kubańskim. Od tamtej pory była sukcesywnie rozwijana, a jedną z jej odmian stała się powszechnie dostępna sieć GSM i IEEE 802.11, na której standardzie opiera się WiFi.
Josephine Cochrane – w trosce o czas i zastawę stołową
Zmywarka – urządzenie, bez którego większa część z nas nie wyobraża sobie życia, zostało opatentowane w 1886 roku przez Josephine Cochrane. Ta amerykańska gospodyni oprócz urządzania wyśmienitych przyjęć, była również wielką miłośniczką swojej zastawy stołowej. Obawiając się jej zniszczenia przez służbę, miała sama ręcznie zmywać talerze. Jednak z powodu ilości czasu, który traciła w trakcie tej czynności postanowiła poszukać lepszego rozwiązania.
Dzięki swojemu uporowi i kreatywności stworzyła urządzenie, które zrewolucjonizowało domowe kuchnie. W tym zadaniu pomógł jej mechanik, George Butters. Wspólnie zbudowali pierwszą napędzaną ręcznie zmywarkę, a następnie założyli firmę produkcyjną. Z upływem lat stworzyli wersję napędzaną silnikiem parowym. Co ciekawe, konstrukcja ich modeli nie różniła się zbyt wiele od współczesnych nam zmywarek.
Sukces, jaki odniosła Josephine Cochrane ze swoim wynalazkiem, jest tym bardziej imponujący, gdy uzmysłowimy sobie, że koniec XIX wieku to okres, gdy w wielu domach nie było jeszcze dostępu do ciepłej, ani bieżącej wody.
Stephanie Kwolek – lekkość i wytrzymałość
Córce dwójki polskich emigrantów zawdzięczamy wynalezienie kevlaru. Stephanie Kwolek swoją karierę zawodową najpierw wiązała z projektowaniem mody, a później medycyną. Niestety studia medyczne, na które chciała uczęszczać po ukończeniu chemii w Pittsburgu, okazały się zbyt kosztowne. By sobie na nie pozwolić, Kwolek zatrudniła się w firmie DuPont, jako chemik eksperymentalny. Tam właśnie odkryła swoje prawdziwe powołanie – materiały syntetyczne.
Stephanie miała swój wkład w opracowaniu różnych tworzyw, w tym także lycry. Jednak największą sławę przyniósł jej kevlar. Ten polimer kojarzony jest przede wszystkim z kamizelkami kuloodpornymi, jednak jego zastosowanie jest o wiele szersze.
Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości, kevlaru używa się w kablach światłowodowych, pojazdach (od rowerów po lotnictwo), przy produkcji opon, membran głośników czy wszelkiego rodzaju odzieży i obuwia. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka wytrzymałość i niewielka waga materiału.
Letitia Mumford Geer – strzykawka dla każdego
W 1899 roku świat medyczny został odmieniony przez kolejne niezbędne po dziś dzień narzędzie – medyczną strzykawkę. Choć zastrzyki nie były już nowością, to pacjent nie mógł ich wykonać bez pomocy drugiej osoby. Ten stan rzeczy zmieniła Letitia Mumford Geer.
Strzykawka Letitii składała się z cylindra z dyszą oraz tłoka do wstrzykiwania lub pobierania płynów. I, co najważniejsze, mogła być obsługiwana jedną ręką. Ta rewolucyjna cecha przyczyniła się do zmiany koncepcji leczenia pacjentów oraz odmiany życia wielu chorych. Wynalazek Geer pozwolił m.in. cukrzykom na samodzielne zażywanie insuliny.
Po dziś dzień strzykawki oparte o jej patent są nieodłącznym elementem wyposażenia medycznego.
Florence Parpart – świeże produkty w każdym domu
Za wynalezieniem kolejnego urządzenia, znajdującego się w każdym domu, stoi Florence Parpart. Choć niewiele wiemy o jej życiu, to zawdzięczamy jej stworzenie pierwszej wersji elektrycznej lodówki.
Swój wynalazek opatentowała w 1914 roku, a następnie wraz z mężem zajęła się produkcją nowego urządzenia na masową skalę. Ciekawym jest fakt, że początkowo lodówkom elektrycznym nie wróżono dużego sukcesu. Ten jednak nadszedł, odmieniając domy ludzi na całym świecie.
Warto również wspomnieć, że Florence nie ograniczyła się tylko do wynalezienia lodówki. Paręnaście lat wcześniej opatentowała pierwszą maszynę do zamiatania ulic.
Bibliografia:
- C. Montague, Women of Invention: Life-Changing Ideas by Remarkable Women, Chartwell Books, 2018
- C. Thimmesh, Girls Think of Everything: Stories of Ingenious Inventions by Women, HMH Books, 2002
- A.L. Macdonald, Feminine Ingenuity: How Women Investors Changed America, Ballantine Books, 1994
- S. Braun, Incredible Women Inventors, Second Story Press, 2007
- https://www.britannica.com/biography/Stephanie-Kwolek, 21.05.2020
- http://www.worldsweeper.com/History/FlorenceParpartSweeperInventor1901.html, 21.05.2020
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS